
Det blåste friska, torra vindar från sjön medan jag satt utomhus med stickningen på eftermiddagen. Så oerhört stor skillnad från den tunga fukten och värmen vi nu haft flera dagar i rad och en hel del av denna sommar.


Maken har åter jobbat hårt på väggen mot sjön som skall skydda mot erosionen. För ett par veckor sedan medan vi var här vid stugan lyckades han skada ryggen, men idag skötte han jobbet med finess. Band tex rep i ändarna av de stora bjälkarna och bar dem på axeln liksom en väska den korta biten de behövde bäras. Han skruvade och spikade och eftersom han är både händig och njuter av fysiskt arbete, stortrivdes han. Väggen är inte klar ännu, men snyggt blir det!
Medan han jobbade på där ute i blåsten satt jag bänkad framför min lilla skärm och såg Carola uppträda i Kiruna live.


Så hes hon var! Ändå mycket proffsig och hennes musiker imponerade verkligen! Speciellt trummisen som jag kände igen från Allsång på Skansen. Det var ju inte en enda gång som hon trakterade åtminstone två olika slagverk på en gång! Plus att hon tillsammans med den duktiga pianisten, var bakgrundskör! En mycket bra konsert och det måste ju vara en enorm lättnad för alla inblandade att hela kyrkflytten gick så oerhört bra som den gjorde.

På kvällen blev denna mössa klar medan vi hade videosamtal med Dottern med Make och eftersom mönstret är trevligt och enkelt plus att jag naturligtvis har mera garn med mig hit till stugan, satte jag genast upp en till. Denna i grövre garn, isländska Alafosslopi som blev över från ett annat projekt.

Det går ju ännu fortare att sticka i grovt garn och stickor på 6 mm och dessutom med Jojo Moyes bok i öronen, så jag kom en bit på den nya mössan också.
Middagen blev också god. Dottern inspirerade tidigare i sommar och jag gjorde mina egna biffar för hamburgare att grilla. Jag hade en lite annan grillkrydda i skafferiet här vi stugan och testade den i smeten för biffarna. Det visade sig passa alldeles utmärkt!

Till vänster i bild, grillade, jalapeños fyllda med Philadelphiaost och till höger kvällens goda hamburgare.
9 svar till ”Svalare”
Så härligt ni ser ut att ha det i er stuga: vacker natur, god mat, en ljudbok i öronen och en stickning i händerna. Det kan väl inte bli bättre :).
GillaGillad av 1 person
Verkligen! Tack! Vi trivs i vårt lilla paradis! 😊
GillaGilla
Låter mysigt och gott och fina mössor 😍
GillaGillad av 1 person
Tack! Precis! 😊
GillaGillad av 1 person
Bra jobbat av maken och bra blir det också!
Så fin mössan blev och nästa ser ut att bli minst lika fin.
Gott åt ni också så ni har det gott där i stugan.
Önskar en fortsatt fin torsdag!
GillaGillad av 1 person
Tack! Torsdagen kom och gick och imorgon styr vi åter kosan hemåt. Väggen är klar och likaså mössan. Var och en med sitt så att säga….
GillaGilla
Din man jobbar hårt med ”väggen”, men den där kommer att hålla länge och mot både väder och vind.
Jag är mäkta imponerad över att de kunde flytta en så stor kyrka och en hel stad..helt otroligt.
Vackra allster du jobbar med och den blåa mössan får mig att tänka på Finland och snö. Vacker!
GillaGillad av 1 person
Tusen tack för de fina orden! Muntert är isländskt, lätt och går fort att sticka.
Det är verkligen imponerande hur hela Kiruna har flyttats. Håller med!
Väggen är klar. Den förra höll i fem år innan Moder Jord petade till den senate vinter. Återstår att se hur länge denna nya håller….
GillaGilla
Din man jobbar hårt med ”väggen”, men den där kommer att hålla länge och mot både väder och vind.
Jag är mäkta imponerad över att de kunde flytta en så stor kyrka och en hel stad..helt otroligt.
Vackra allster du jobbar med och den blåa mössan får mig att tänka på Finland och snö. Vacker!
GillaGilla