…gick norrut i fredags efter att Maken blev klar med jobbet. Därav tystnaden de senaste dagarna på denna blogg. Sonen har flyttat från studentboende med två andra studeranden till egen liten etta på 78 kvadratmeter och han behövde sin säng och nattygsbord hemifrån. Alltså ryckte mor och far till räddning.

Vi körde de fyra och en halv timmarna norrut till Sonen i North Dakota med endast ett stopp, vilket inte alls var så dumt tyckte jag. Vi var framme vid 20 tiden och bjöds på en helt fantastiskt vacker (dubbel)regnbåge när vi nådde hotellet.

Tittar man noga på den nedre bilden kan man skymta regnbågen på utsidan av den andra. Den blev starkare efter att jag tog denna bild. Sonen var uppe i luften just då och flög när vi anlände och han meddelade att regnbågen var ännu mera fantastisk uppifrån, vilket jag naturligtvis kunde tro.

Eftersom Sonen hade en sen flyglektion blev det midnatt innan vi hade hans säng på plats. Medan Maken och han bar in allting till den nya lägenheten på andra våningen hade jag det mycket viktiga jobbet att lyssna efter hissen ( om den togs) och hålla entrédörren till Sonens nya boende öppen. ( har man en rätt nyopererad stortå så har man…!)

Vid midnatt var som sagt det nya möblemanget på plats och en mycket trött Son efter en lång dag fick kypar ner i sin säng hemifrån Förorten.

Maken och jag körde den korta biten till hotellet vårt med nu en tom hyrvagn på släp.

Lördagen bjöd på en del shoppande för sådant man behöver i egen lägenhet och sedan organiserade Sonen hur han ville ha det. Maken och jag höll honom mest sällskap eftersom Sonen helst ville få allting på plats alldeles själv. Maken bar ner en del lådor som skulle komma hem med oss till Förorten igen.

Hälsar på man på en pilostuderande finns det självklart ett flygplan byggt utav Lego i köket!

Naturligtvis ägnade jag min lördag med mina medhavda stickor. Sonen ville ju ändå inte riktigt ha ngn hjälp….

Den gröna och vita mössan stickade jag under den gånga veckan och under fredagens färd norrut påbörjades den gråvita i väldigt mjukt och skönt alpacka garn. Dessa två lämnades hos Sonen. Förhoppningsvis passar de honom och Flickvännen.

Eftersom lördagen bjöd på alldeles utmärkt väder satt jag ute på Sonens balkong och stickade. Om ngn undrar vad den vita boll liknande grejen är i bakgrunden, kan jag meddela att det är vattentornet i staden.

Vägen utanför Sonens nya lägenhet är inte en tyst sådan, men själv påpekade han att detta knappast kommer att störa honom eftersom han inte är hemma särkilt många timmar under dygnet till följd av två deltidsjobb, föreläsningar och flygningar…

I detta våningshus hoppas Sonen bo de 2-3 åren han har kvar med studierna. De allmänna utrymmena i det sk. Klubbhuset var verkligen trevliga och dit gick vi som hastigast på besök under lördagskvällen…

Ett väl tilltaget vardagsrum med kök och biljardbord där man kan umgås med grannar och/eller vänner.

Det bästa var nog dock hemmabioslaongen med sittplatser för 7-8 och en enorm TV på väggen. En hel massa filmer fanns dessutom att välja på och man behövde inte ens hyra dem. Bara att välja och vraka!

Vi åkte upp på fredagskvällen och sedan hem igen på söndagen, så det blev en kort, men en mycket trevlig visit. Imorgon hoppas jag läsa ikapp de bloggar jag följer….

God natt från den västra sidan av Potten!

PS. Har lite hållit ett öga på EU valet. Är ni nöjda?

Johanna profilbild

Publicerad av

6 svar till ”Flyttlasset…”

  1. Monica profilbild
    Monica

    Jag känner så igen det där, vad gör inte mamma och pappa för att hjälpa barnen! Så otroligt städat det är i klubbhuset! Roligt att de har lite rum att umgås! Det gick nog helt ok, lika spänannde varje gång det skall väljas! Kör försiktigt hem tillbaks! 😊

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack, vi är hemma sedan i söndags på eftermiddagen. Det blev en snabbvisit helt enkelt. Klubbhuset var i ypperligt skick, jo. Det är förstås ämnat för invånarna i lägenheten att använda, men jag undra lite hur ofta det faktiskt används…? Biosalongen vare dock väldigt kul och jag föreslog åt Sonen att han skall absolut bjuda in kompisar och ordna filmkväll vilket han redan hade funderat på.

      Gilla

  2. Znogge profilbild

    Grattis till sonens nya bostad och det blir säkert bra. 78 kvm låter dock inte som en speciellt liten etta tycker jag. Trevligt med gemensamma utrymmen också.

    Jag är väl tämligen nöjd med resultatet. I Sverige röstades inte alls på samma sätt som i vissa andra europeiska länder. Vi gjorde i alla fall vår plikt och det kändes bra.

    Ännu två fina mössor!

    Önskar en fortsatt fin tisdag!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Tisdagen var väl inte så väldigt bra… egentligen rätt sorglig….
      78 kvadratmeter är ingen stor etta i detta landet, men alldeles tillräcklig för Sonen som är mer än nöjd.😄

      Gilla

  3. Znogge profilbild

    I Sverige är en etta mellan 25-45 kvm ungefär. En lägenhet på 78 kvm motsvarar normalt en trea. Tänk så olika det kan vara!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Jo ni bor betydligt mindre i Europa. Allt är ju stort ’over here’. 😉

      Gilla