
…came to town!
Nämen detta var ju lite kul En omrenovoerad husvagn som åker runt i landet och säljer mest garn men också andra tillbehör man kan tänkas behöva när man stickar, syr, virkar etc. Eller som det också så fint heter: håller på med fiber konst! ( fiber arts)
Naturligtvis måste denna truck besökas och detta gjorde jag på onsdagseftermiddagen. Den stod parkerad vid den lokala garnaffären.. Var annars liksom? Ett ungt par som reser land och rike runt och säljer garn som spunnits eller färgats ( eller båda) av småföretagare. Säkert inget lätt liv tänker jag, men vill man se USAs alla olika erbjudanden på både städer, djur och natur, är det inget dåligt sätt att göra detta på.

Och visst erbjöds det garn! Det fanns en hel del att titta på. En hel del fanns utsätts utanför fordonet och sedan fanns det en hel del inne också. För tillfället är garnkorgarna fulla hemma i stickrummet, men åker man till en sådan här häftig affär på hjul, måste ju nog ngt komma hem ändå. Det tog sin lilla tid, men så småningom bestämde jag mig….

Två små nystan, 50 g vardera som såldes tillsammans. En liten grej att mäta stickorna med och man inte råkar veta vilken storlek man har. Två små saxar. En för Lillasyster och en för mig. Dessa små saxar är enkom för handbagaget när man flyger. Tillräckligt korta och därmed tar damen i säkerhetskontrollen i Vasa dem inte! Både Lillasyster och jag flög med småsmulor barnsaxar och dessa har alltid gått igenom säkerhetskontrollen förut. Då vi skulle flyga västerut tillbaka över stora Potten för två veckor sedan gick min sax igenom, men inte Lillasysters. Och de var precis likadana!
Jag försökte resonera med damen i fråga, men med en kontrollant som lyder order och mäter saxar mot sitt ID kort och påstår att Lillasysters var längre än min, har man liten chans. Barskt frågade hon om vi hade någonstans att lägga saxen i fråga eller om hon skulle slänga den? Jag sade att vårt bagage hade redan blivit incheckat och vi hade endast vårt handbagage, varpå hon surt kastade saxen i skräpkorgen framför sig! Kvar blev saxen i Vasa medan Lillasyster och jag flög hemåt till Förorten… Lillasyster var allt annat än nöjd…!
En trevlig liten utflykt blev det hur som helst och jag kommer naturligtvis att besöka denna lilla affär på hjul nästa gång den rullar igenom Förorten och Tvillingstäderna.
6 svar till ”The Yarn Adventure Truck…”
Vilken rolig idé – en textilaffär på hjul. En sån önskar jag fanns här i närheten. Det där med vad man får ha med på flyget har jag funderat på. Stickor och virknålar kanske också kan ses som potentiella vapen.
GillaGillad av 1 person
Javisst är det en kul idé! Stickor har jag aldrig haft några som helst problem med att ta med då vi flyger. Lillasyster har alltid med sina virknålar och de kan ju verkligen vara vassa dessa stickor och virknålar. Man tycker ju att en trubbig och kort barnsax skulle klara säkerhetskontrollen om stickor och virknålar gör…! Eller…? 🤔
GillaGilla
Det är ju verkligen inne med hantverk och handarbeten nu. Den där bilen skulle min syster och några av hennes handarbetsvänner verkligen älska ❤
GillaGillad av 1 person
Det var en kul affärsidé och roligt att understöda det unga paret en aning. 😊
GillaGilla
Wow, vilken härlig affärsidé – rullande garnaffär, speciellt med handspunnet och handfärgat garn. Men än har jag tur, det finns nämnl. en handarbetsaffär här i city ca 1.5 km ifrån mej 😊
GillaGillad av 1 person
Javisst är det en kul idé? Det är bra då det ännu finns riktiga affärer att gå in i. Jag hoppas att vi inte endast kommer att ha nätshopping i framtiden…!
GillaGillad av 1 person