Regnet det bara öser ner….

Det finns ju inga dåliga väder, endast dåliga kläder, eller hur var det…?

För tredje dagen i följd regnar det här vid stugan. De två föregående dagarna handlade det om regnskurar från och till under dygnen. Solen fick vi också se flera skymtar av och igår kväll hade vi en vacker solnedgång.

Denna onsdag är det ihärdigt regn som gäller. Himlen bjuder på jämngrått och regnet smattrar mot taket. Den lilla sjön utanför fönstret speglar den jämngråa himlen ovanför.

Åtminstone trivs mina nyplanterade blommor om inte annat!

Ny stickning på gång

Naturligtvis är inte en, utan 2 väskor medtagna med garn, stickor och allehanda tillbehör. Det lyxiga med denna stickhobby är ju att det är väldigt lätt att ta den med sig.

Projektet ovan skall så småningom bli en somnartopp i ett skönt bomulls-och linnegarn. Mönstret är däremot allt annat än enkelt så vi får se hur det går…. Inhandlade mönstret via nätet och det damp ner i min mejl. Det rekommenderade garnet från samma nätbutik anlände ngn vecka senare. Skönt garn. Inget snack om den saken men som sagt, det gäller att hålla tungan rätt i munnen medan raglan sömmarna utökas på samma gång som spetsen på ärmarna stickas.

Däremot ett ypperligt projekt medan regnet fortsätter att smattra… ( för ngn som kanske undrar kan jag berätta att temperaturen är mycket kylig för årstiden och breddgraderna. Kring +14.)

Johanna profilbild

Publicerad av

11 svar till ”Rain now… and the remainder of the day…”

  1. Stefan profilbild

    Efter regn kommer solsken. Sommaren i Sverige har knappt börjat och redan längtar jag efter lite svalare väder. Midsommarafton på fredag och Sveriges egentliga nationaldag. Då vankas högsommarväder i min del av landet – med risk för några rejäla åskskurar enligt meteorologerna.

    Du och familjen kanske inte är fotbollsintresserade, men är det vm-stämning i USA?

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Det finns säkert VM stämning runtom i landet, men nu har jag faktiskt ingen koll på den eftersom jag inte är ngn stor fotbollsfantast.. Nu är ju den europeiska fotbollen inte alls lika populär som den amerikanska, men visst sparkas det en hel del här med.
      Trevlig midsommar inkommande helg!

      Gilla

      1. Stefan profilbild

        Önskar dig detsamma

        Gillad av 1 person

  2. Znogge profilbild

    Även i Danmark ösregnar det och det var väl inte tanken men så är det.

    Vilken fin stickning du har påbörjat men frågar man mig ser den väldigt svår ut!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Inte mycket man kan göra åt vädret. Annat än göra det bästa av situationen. Tack, ärmarna var minst sagt utmanande för mig, men skam den som ger sig. God fortsättning i Danmark!

      Gilla

  3. Petras profilbild
    Petras

    vi fick faktiskt sol och vackert väder på midsommarafton, igår var det lite ostabilt och oväder utlovades i hela österbotten med åska . men jag har inte märkt av något i natt och skiner solen

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Det är lite vi kan göra åt vädret… och midsommarafton håller alltid så stora förväntningar. Trots att det är som vilken dag som helst enligt naturen… hoppas ni hade en trevlig midsommar hur som haver! 😊

      Gillad av 1 person

      1. Petras profilbild
        Petras

        Vi hade en bra midsommar , lugnt och bra med mat vid mammas vid villan och sedan kaffe hos svärföräldrarna på villan dagen efter .

        Gillad av 1 person

  4. Monica profilbild
    Monica

    Det är ju perfekt tidsfördriv då det regnar och man inte kan vara ute. Fint mönster är det också! Hoppas jag får publicerat detta inlägg nu, det har inte velat fungera på sistone. Men nubyeatar jag en annan webbläsare.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Har saknat dina täta kommentarer och uppdateringar. Hoppas den nya webbläsaren är till belåtenhet. 😊

      Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.