Vi kom hem sent igår kväll, så det blev inget inlägg. Tanken fanns, men sedan orkade jag inte utan kröp i säng istället.
Här kommer en sammanfattning av torsdagskvällens festligheter…..
Vi började med middag på ny restaurang i en förort lite längre bort.

Vi hade aldrig ätit här förut, även om vi hade hört om restaurangen. När jag fotograferade bilden ovan hade jag denna vy åt andra hållet….


Ljuvligt, inte sant? Detta är samma sjö som vi åkte båt på för en vecka sedan med Makens kolleger faktiskt. Dock sedd från ett annat håll och annan hamn.
Maten visade sig vara utsökt och köket jobbade snabbt fast restaurangen var alldeles fullsatt. Vi var tacksamma för det snabba levererandet av maten eftersom vi hade ytterligare ett nöje denna varma, en inte heta torsdagskväll i juli.

Jag beställde en lobster roll som var riktigt god. Lite väl mycket bröd kanske, men allt smakade väldigt gott. Maken beställde en pastarätt med gnocchi och svampar och lade till musslor enligt servitörens rekommendationer och berättade att rätten verkligen var utsökt.
Efter att vi hade ätit gick vi då vidare till den lilla amatörteatern där Lillasyster har spenderat de senaste två veckorna så gott som dag som natt på läger. Denna kväll var det dags för premiär på pjäsen Devilfish. Löst baserat på Den Lilla Sjöjungfrun skriven av Hans Christian Andersen.

Detta är en alldeles nyskriven musikal och regissören och dragaren av lägret meddelade och manade oss till att ta foton och sprida nyheten om att det finns en ny musikal! Ungdomarna hade jobbat hårt de senaste två veckorna och det var verkligen inte deras fel att jag personligen inte alls tyckte om pjäsen. Lillasyster hade varnat mig för att jag säkert inte skulle göra det… Hon känner sin mamma! Högtravande, mycket symbolik och svår att förstå var den och jag önskar man skulle ha gett en liten sammanfattning i programbladet så att publiken skulle ha hängt med bättre.
Tjugotvå ungdomar deltar och de hade, som sagt, verkligen jobbat hårt med att lära sig nya sånger, danser och repliker på bara två veckor. Pjäsen var en och en halv timme lång med en 15 minuters paus mot slutet.

Lillasyster har två roller. Här ses hon i sin mindre roll som fiskare.

Här ses hon i sin huvudroll som hon klarade med bravur. Hon föreställer den elaka havshäxan som förvandlar sjöjungfrun till människa och ger henne ben, men naturligtvis inte utan pris. Om inte sjöjungfrun får fiskarpojken att älska henne kommer hennes ben att blöda varenda gång hon går…. Eller ngt i den stilen. Detta var också diffust… Däremot sjöng Lillasyster sitt solo mycket bra och ngt enkelt solo är det inte. Börjar lågt ner på skalan, vilket inte är ngt problem eftersom hon är alt, men går sedan högt på upp på skala och det var svårt att förstå orden som hon sjöng. Det visste hon när vi pratade om pjäsen senare på kvällen och skall försöka göra det lättare att förstå under kvällens föreställning.

Denna var en av de sista scenerna. Sjöjungfrun har tagit livet av pojken som älskar henne för att kunna bli sjöjungfru igen och få sin fiskstjärt tillbaka medan den elaka häxan står vid sidan och ser på. De andra sjöjungfrurna i blåa klänningar står och ser på den tragiska händelsen.

Premiären är över och lättade ungdomar bugar och tar emot den lila publikens hyllningar och applåder. Som sagt, de hade jobbat duktigt även om pjäsen inte kanske var en favorit och lättförstådd bland oss i publiken…..
Ikväll väntar föreställning nummer två. Totalt blir det åtta föreställningar över två helger.
4 svar till ”Det blev en helkväll”
Vilken trevlig kväll det blev på alla vis! Maten lät god och speciellt makens rätt då fast utan musslor 😉
Det var ju synd att pjäsen inte föll dig i smaken. Så kan det bli ibland men det innebär inte att skådespelarprestationerna är dåliga. Kan tänka mig att det var roligt att se lillasyster framträda.
Önskar en god lördag nu!
GillaGillad av 1 person
Tack och tack detsamma!
Pjäsen föll mig verkligen inte i smaken, men som sagt, ungdomarna har jobbat hårt på kort tid och det är ju det som räknas. 😊
GillaGilla
Att äta i havsnära miljö är ju aldrig fel.
Helst äter jag inomhus, men med fin utsikt över sjö eller hav 🙂
Läser alltid bloggar baklänges – så ibland inser jag först senare att nåt hänt, ska hända – och att ni kanske firade din födelsedag i etapper 🙂
GillaGillad av 1 person
Nej denna kväll var bara en trevlig kväll ute. Inget egentligt firande. Förutom Lillasysters premiär med pjäsen då…
Vi äter utomhus på vår veranda sgs hela sommaren. Bakom myggnät. Så länge det inte är för hett…. 😊
GillaGilla