Det är inte sällan det berikar att tillhöra två kulturer samtidigt

För ett par veckor sedan testade jag detta recept för första gången och blev väldigt nöjd.

Inga räkor i detta recept utan istället används imiterat krabbkött.

I det amerikanska receptet rekommenderas majonnäs, men jag kör med crème fraiche istället. Denna mjölkprodukt som inte ens fanns i Mellanvästern när jag flyttade hit på tidigt 90 tal. Hur skulle jag nu laga all god mat hemifrån för precis alla recept krävde ju crème fraiche! ( eller nästan i varje fall…) ?!

Vidare ur kvällens recept blev det salt, peppar, salladslök/gräslök och saften ur en halv citron. Blanda väl och låt stå i kylen ngn timme innan servering.

God och enkel sommarrätt som jag serverade ovanpå salladsblad. Ngt gott bröd till och ikväll blev det croissant.

För övrigt en väldigt vanlig torsdag med städning hos Makens föräldrar. Det var en välbehövlig städning eftersom den inte hade blivit gjord på två veckor.

Det var väldigt varmt i den lilla lägenheten så det var inte helt lätt att ta sig en svängom med dammsugaren, men det blev i alla fall gjort.

Åter en varm dag är till ända men efter flera veckors uppehåll väntas regn imorgon, fredag! Mulet, regn och endast +26 utlovas! Det ni! Det ser jag fram emot!

Johanna profilbild

Publicerad av

3 svar till ”Skagen röra meet imitation crab meat salad”

  1. gillasvardag profilbild

    Mm…ser gott ut med en sån enkel måltid…men imiterat krabbkött; vad är det gjort utav?

    Gilla

  2. Znogge profilbild

    Majonnäs är onekligen onödigt fett så jag brukar göra som du gör. Crabsticks blir det dock inte utan det är räkor som gäller. Kan dock tänka mig att det är ett bra alternativ.

    Önskar en fin fredag!

    Gilla

  3. Hannas krypin profilbild
    Hannas krypin

    Låter ju hur gott som helst. Smidig mat när det är sommar och varmt.

    Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.