Tusen tack för alla fina gratulationer! De har regnat in hela dagen! Det har chattats, kommit SMS., kommit WhatsApp meddelanden. Folk från när och fjärran har hört av sig sgs hela dagen och det har varit så himla roligt! Drottning för en dag helt enkelt och att fylla 52 kändes inte alls så besvärligt när dagen nu då var här.

Ngn skönsång och paket blev det inte på sängen, för ngn sådan tradition finns inte här. Däremot blev det skönsång via WhatsApp och det var ju nästan lika bra.
Maken kom hem som hastigast efter dagens jobb i operationssalarna och mellanlandade hemma med en otroligt vacker bukett rosor innan han fortsatte till kvällens krismöte för jobbet. Personalbristen är akut och inte finns det anestesiläkare att anställa heller…
Jag ville verkligen inte koka ngn middag denna dag så det blev hemköpta smörgåsar och det fungerade alldeles utmärkt för både Lillasyster och mig.
Innan vi intog smörgåsarna hade jag naturligtvis åkt till Förortens garnaffär…. Maken hade frågat mig om jag ville ha ngt speciellt i present och när jag svarade det vanliga: garn (!), såg han en aning olycklig ut och sade att han redan gav mig garn i julklapp. ( I form av ett gåvokort.) Jag bedyrade att det faktiskt är det enda jag vill ha, och att jag gärna själv åker till garnaffären för att titta mig omkring! Garn, utan att jag ens köper ngt, ger mig en enorm glädje numera. Jag har lärt mig sticka allt möjligt, och fast man aldrig blir fullärd, är jag så glad över allt jag nu får stickorna att skapa.




Jag gick omkring en halvtimme åtminstone. Garnaffären var öppen ända till kl.19 ikväll, så om jag ville hade jag en god stund på mig att välja ut ngt. Jag såg på mönster också, men ngt sådant blev det inte.

Jag kom hem med dessa trevliga nystan. Det gråa och det blåa garnet hittade jag dessutom på övre våningen bland reagarnen. Inte illa.

Denna fick jag dessutom av min kära Kusin Vitamin och den var ju bara för bra…!
Kvällen avslutades med Allsången från i tisdags och så bra den var! Pernilla W och gänget tog mig verkligen tillbaka till 1985 när jag satt som 12 åring och såg på när de sjöng Piccadilly Circus. Otroligt bra gjort! Och vilken enorm överraskning hon fick där på scenen!
Och Kikki Danielsson uppträdde! Hon måste ju vara 70+… Bra gjort hon med!
Sängdags åter. Som 52 åring. Det lär gå det med…

Den av brandröken ( i Canada) rödfärgade solen gå ner kring 20 tiden nu när vi närmar oss hösten….
4 svar till ”Drottning för en dag! 52!”
Vilken mysig och bra födelsedag det blev! Gillar man att sticka kan man inte få för mycket garn helt enkelt 😀 Vilken vacker bukett du fick av maken din!
Önskar en trevlig fredag nu!
GillaGillad av 1 person
Jo men det blev en trevlig dag minsann!
Tack och god fortsättning på din fredag! 😊
GillaGilla
Grattis på födelsedagen din 🥳 du fick ju en fin och trevlig sådan, verkade det som 😊🤗
GillaGillad av 1 person
Tack! Jo, men det fick jag! 😊
GillaGillad av 1 person