Ni har kanske märkt att det blir allt glesare i denna blogg mellan inläggen…? Nu har jag bestämt mig för att ta en rejäl bloggpaus. Vet inte hur lång den blir… Några dagar? Flera månader? Ett år…? Knappast ett år, men jag har faktiskt bloggat i hela 16 år nu i i höst och tycker jag börjar ha det mesta sagt… Tål att ses förstås… Skrivklådan verkar alltjämnt återvända efter ngn tid, så månne jag inte återvänder till cybervärlden och bloggandet…?
Innan denna paus så måste jag ju dela med mig lite av helgen….

Detta är Stilla Havet sett från San Diego! Maken befann sig där i dagarna tre på konferens och naturligtvis bad jag honom skicka mig fotografier av havet…. Havet är alltid havet liksom….

Malabrigo Rios. Yllegarn från Uruguay och Peru. Ljuvligt, härliga färger och är det National I Love Yarn Day så är det! Sådant måste naturligtvis firas med ett inköp!

Det blir en halsduk till mig själv i detta oerhört vackra garn! Har redan fåt en bra början!

Detta är staden St.Louis i delstaten Missouri sedd från luften. Sonen tog bilden från planet som han och pilotkomipisen flög ända från delstaten North Dakota hit. Det blev en resa på runt 2 400 km! De flög dessutom ett litet plan, en Cessna 150 och hade dåligt väder. Resan som skulle ta 6-7 timmar, tog hela 26 timmar med en övernattning på hotell i delstaten Illinois. Idag, söndag vid 11.30 landade de som planerat i St.Louis i god tid till flygtävligen som börjar inkommande tisdag. Och om ni undrar om det var en aning nervöst för oss föräldrar är det bara att bekräfta att så var fallet. Skulle vädret ha varit bättre för flygningen skulle det ha varit en aning lättare att hålla nerverna under kontroll, men konstant låga moln, blåst och regn under hela resan gjorde att tankarna fanns hos de flygande ungdomarna sgs hela dagen….

Maken tillbringade hela söndagseftermiddagen i köket och bjöd till kvällen på en utmärkt god köttstuvning gjord på rött vin. Morötter, syltlökar, och alla möjliga goda kryddor fanns också med. Han är duktig på att koka mat, men gör det sällan. För mig får han gärna stå i köket oftare! Inte mig emot att sköta om disken istället!

Efter ihärdigt regnande sedan i torsdags bjöds vi idag på strålande sol!

Trots mulet väder igår lyckades jag fånga den omtalade solförmörkelsen på bild. Säkert svårt att se, men om ni tittar nästan direkt under den starka solen, syns förmörkelsen en smula.
Tack och god natt härifrån på obestämd tid!
8 svar till ”National I love Yarn day, solförmörkelse och bloggpaus”
Hoppas din paus inte blir alltför lång 😊.
Take care!
GillaGillad av 1 person
Thank you! Likewise! 😉
GillaGilla
Det var tråkigt att höra att det blir en paus här för jag har uppskattat att läsa dina trevliga inlägg. Men, men… Lusten att skriva måste finnas och så är det bara. Önskar dig allt gott under pausen!
GillaGillad av 1 person
Tack för de fina orden!
Skrivlusten är det ofta ingen hejd på, men den har varit svårare att hitta den på sistone av ngn anledning. Gissar den återkommer så småningom ändå. Blir bra med en paus. 😃🍁
GillaGilla
Så fin blå färg, superfin.
Hoppas du kommer tillbaka ❤️
GillaGillad av 1 person
Tack! Troligtvis…. 😊
GillaGilla
Jag hoppas höra av dig snart igen.
Jag har haft strul från och till med att kunna kommentera din blogg, men det har fungerat att läsa.
Alltså det är säkert spännande för sonen att vara med i en flygtävling, det är inte så bara det.
Hoppas på snar uppdatering! 🙂
GillaGillad av 1 person
Att ha en flygande son kan vara både på gott och ont! Fast det är imponerande hur mycket han redan har lärt sig.
Jo jag har förstått att det kan vara besvärligt att kommentera från nätsidan. Verkar inte vara några problem från appen. Vilken numera heter Jetpack om du är intresserad av att ladda ner den.
Ha det gott! 😊
GillaGilla