Solen strålade hela dagen idag och det var välkommet. Varmt var det också. Det har varit varmt nu i en hel veckas tid ( kring noll eller ngn plusgrad.) och snötäcket blir tunnare och tunnare. Hade jag inte en så stor och bökig stickning för tillfället, skulle jag ha tagit den med mig ut i solen med vinterjackan på mig och slagit mid ner med den.

Denna bökiga stickning skall bli en till tröja till Maken. Förhoppningsvis passar denna bättre än den som jag stickade i höstas… eller egentligen hoppas jag att halshålet skall bli mindre… Detta är också ett Drops mönster, men til skillnad från de andra tröjorna jag stickat, stickas denna nerifrån och upp. Kan inte påstå att det är speciellt svårt, men nu när jag jobbar med oket är projektet stort och tungt. Därför är det bekvämast att sitta vid skrivbordet och sticka. På så sätt får hela tröjan vila på det medan jag stickar.

Julkaktusen fortsätter blomma och fin är den! Den riktigt sträcker sig mot ljuset i fönstret där den står. Små, nya skott kommer dessutom upp mitt inne i blomman, plus att den ideligen får nya knoppar, så helt missnöjd kan den inte vara.

Tack för alla fina kommentarer ang Lillasysters uppträdande jag länkade till. Totalt uppträdde 15 elever i lördags från den yngsta eleven som var 6 år till Lillasysters 17, snart 18. Att länka till de andra eleverna kunde jag ju däremot inte göra av förståeliga skäl….

På bilden ovan ses Lillasyster djupt koncentrerad. Denna harpa ägs av musikskolan och är alltså inte hennes egen.. Precis som med de flesta instrument, har även olika harpor lite olika ljud. Lillasyster var inte helt nöjd med ljudet från denna harpa, samtidigt som det var mycket lättare att inte behöva transportera hennes harpa till musikskolan inne i Minneapolis naturligtvis.

På söndagseftermiddagen blev det en liten tur till den mysiga, lilla garnaffären här i Förorten. Jag behövde egentligen bara en längre sticka för Makens tröja, men två små garnnystan följde hem också. Femtio gram vardera av ett garn som tillverkas här i Minnesota och som heter Blue Sky Fibers. Efter vad jag har förstått har giganten Malabrigo köpt upp företaget nyligen, men garnet tillverkas fortfarande i vår delstat. Det skall bli roligt att sticka en halsvärmare eller mössa av det tänker jag.

Sist men inte minst blev det kanelbullar idag. Pärlsocker är jag för tillfället utan så det fick bli vanligt strösocker ovanpå bullorna. Dessa bullar blev litet av ett experiment eftersom jag inte hade tillräckligt med jäst! Nåja, de blev rätt bra ändå, men jäst är nu uppskrivet på inköpslistan.

Åter är det dags för sänghalmen medan ni stiger upp där i öster. En trevlig tisdag önskas!

Johanna profilbild

Publicerad av

4 svar till ”Lite dittan och dattan en måndagskväll”

  1. Znogge profilbild

    Jag hade ingen aning om att man kunde sticka en tröja nerifrån och upp kan jag säga! När jag stickade tröjor var det bak- och framstycke för sig och sedan ärmar. Då fanns i och för sig inte rundstickor.

    Lillasyster är väldigt duktig och jag tyckte harpan lät bra men så är jag bara en amatör. Det är ju ett stort instrument så det måste vara smidigt när det finns att låna.

    Önskar en fortsatt fin tisdag!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack, tisdagen kom och gick.
      Jo likadant stickade lin mamma tröjor i min ungdom. Mycket snabbare och smidigare att sticka på rundstickar och roligt är det också. 😊

      Gilla

  2. Monica profilbild
    Monica

    Otroligt hur julkakktusen mår.

    Kanelbullar är drt länge sen jg bakat, men kanske jag skulle höra det i helgen.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Jo jag är verkligen förvånad över hur bra den har redan acklimatiserat sig!
      Det var länge sedan jag hade bakat dem också och då är de ju xtra goda.

      Gilla

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.