… hälsade oss välkomna till stugan denna kväll. Dottern och Svärsonen var redan på plats och bjöd på underbart god mat! Pasta med stekta och panerade kycklingbröst i en mycket god sås. En sådan oerhörd lyx att komma hem till stugan till god mat och de vuxna barnen med respektive på plats. En mammas hjärta är alldeles fyllt ikväll!

Fiona hunden hoppade snabbt upp på förarsätet just innan vi skulle åka iväg. Ungefär som att hon sade: -Hoppa in och spänn fast er! Jag kör!

Till stugan anlände Lillasyster, Maken och jag vid 18 tiden. Kartan hade vi delat med de äldre syskonen som redan var på plats så de visste när vi skulle anlända. Denna lyxiga teknik hörni!

Sonen med Flickvän som har kört längst idag, från delstaten North Dakota, över hela den norra delen av Minnesota och sedan in i Wisconsin, kom fram vid 16 tiden efter att ha färdats sex timmar i regn och blåst. Sonen hade en flygsektion tidigt på morgonen och efter den begav de sig iväg. Så skönt att allas resor gick så bra trots att vädret inte precis var ngt fantastiskt väder att köra i.

Efter den goda maten bakade Dottern en chokladtårta med bla öl i! Ett recept som Maken önskade sig denna helg. Är det farsdag så är det!

Sällskapsspel har spelats, tårtan är bakad och klar för det övre lagret som bla består av grädde. Det får däremot bli morgondagens projekt. Soffan i vardagsrummet är bäddad och alla har hittat en sovplats. Finns det hjärterum, finns det stjärterum, heter det visst?

Själv har jag suttit och njutit av en tyst stund med stickningen. En ny mössa utav rest garn är på rundstickan. Den komplicerade spetsen fick stanna hemma i Förorten.

Nu är det nog dags för mig att knyta mig också. En trevlig helg önskas alla och envar som tittar in här…. God natt från skogen i norra Wisconsin !

Kvällens betydligt lättare projekt än spetsen som, helgen till ära, fick stanna hemma i Förorten.

Johanna profilbild

Publicerad av

4 svar till ”Självaste Herr Häger….”

  1. Znogge profilbild

    Så härligt att alla sammanstrålar för att fira sin pappa! Kan tänka mig att det var en lyxig känsla att sätta sig till dukat bord. Finns många fördelar med vuxna barn 😉

    Önskar er en härlig lördag tillsammans!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Jo, men där har du helt rätt. Det finns verkligen fördelar med vuxna barn! Även om jag fortfarande inte riktigt förstår hur det hände…! 😂

      Gilla

  2. Carita Liljendahl profilbild

    Riktigt kul att ni har samma häger hos er som vi har hos oss 🙂 Alltså förstås inte samma fågel, ni har er och vi har vår – men hägern 🙂

    Sedan var det ju förfärligt det vi hörde på nyheterna i dag. Om det politiska mordet. Var det i Minnesota?

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Jo tyvärr var det här i Minnesota det hände…. För ngn stund sedan när jag skriver detta, har förövaren hittats av myndigheterna och tagits tillfånga.
      Hägern är en av många fåglar som vi har gemensamt. 😊

      Gilla