För två år sedan fick Maken en liten kaffebuske av Dottern. Den första sommaren lät jag den stå utomhus och den växte enormt. Till hösten tog jag in den och ställde den i ett fönster som vätter mot öster. Allt som skrivs på nätet stämmer verkligen inte, men denna gång stämde det, för kaffebusken fortsatte att frodas, må bra och växa. Jag slutade till och med göda den eftersom den växte så fort.

De senate veckorna har den däremot inte mått bra. Alla nya löv som den får, blir fort bruna i kanterna och faller så småningom av. Däremot får den na löv ännu, fast hur länge till om inte ngt görs…?

Så jag googlade åter och fick nästan skratta åt mig själv. Den största orsaken till bruna löv hos en kaffebuske i kruka är att rötterna inte har tillräckligt med utrymme enligt nätet. Pga detta får inte växten den näring som behövs heller. En större kruka behövdes alltså så att kaffebusken skulle få sträcka på tårna! Sagt och gjort. I förmiddags begav jag mig på jakt efter en större kruka och kom hem med förhoppningsvis lämpligt stora skor för denna buske!

Jag hämtade jord ur trädgårdslandet. Morötterna och salladen som jag planterade för flera veckor sedan redan har aldrig kommit upp ur jorden. Möjligen var det för kallt ngn natt, men det betydde istället att jag kunde gräva fritt utan att riskera att ta ngt som växte.

På bilden ovan ses kaffebusken med sina gamla skor och i förgrunden det nya paret skor. ( ny kruka)

Maken hjälpte mig att hämta mera jord från trädgårdslandet. Förhoppningsvis fick vi inte med några maskar, men gissar att de nog håller sig i krukan ( skorna!) i jorden ifall en och annan följde med.

Maken tog tag i sin stora kaffebuske och förde över den i den större krukan och som ni ser på bilderna ser det genast mycket bättre ut! Det är samma kaffebuske på båda bilderna. Vi hade väldigt konstigt sken utomhus idag eftersom vi åter har rök i atmosfären från nya skogsbränder norrifrån i Kanada.

Förhoppningsvis kommer kaffebusken nu att börja må bättre. Time will tell….

Solen vid 19.30 tiden såg ut så här då den lyste genom lagret av rök i atmosfären. Det går inte längre en vår och sommar som det inte brinner eller svämmar över någonstans….

Johanna profilbild

Publicerad av

8 svar till ”Större skor”

  1. farfar hebbe profilbild

    Oki,nu mår säkert kaffeträdet mycket bättre med lite mer plats för fötterna.Haé Kram.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Jo men det hoppas jag!

      Gilla

  2. Znogge profilbild

    Då får vi hoppas att kaffebusken ska trivas fin med sina nya skor och att inget skaver 😉 Det vore verkligen synd om den inte hämtade sig.

    Önskar en härlig lördag!

    Kram

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! ja det får vi hoppas. Att skorna inte skaver….

      Gilla

  3. Carita Liljendahl profilbild

    Härligt med kaffebusken, så länge som den mådde bra 🙂

    Och att du sedan kom på hur den kan räddas. Finns många fina tips på nätet.

    Hoppas nu att den återhämtar sig ❤

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Jo men det hoppas jag också!

      Gilla

  4. Monica profilbild
    Monica

    Antar att ni kan vänta på att småningom gå kaffebönor, eller är det mest för prydnad? Jo jag hr någongång läst att krukans storlek skall motsvara storleken på blommans krona.. Men vet inte om det stämmer.. 😊

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Det råder låter ju tämligen klokt! Om vi får kaffebönor eller inte får vi ju se… Tydligen börjar kaffebusken inte blomma förrän runt tre års ålder, så den som väntar på ngt gott… Återkommer troligen ang ev bönor…

      Gilla