
Träden utanför vårt hem påvisar inte många höstfärger ännu. Detta kan nog bero på att vi fortfarande åtnjuter (??) 30 plusgrader. Runt tio grader varmare än det normalt är i mitten på september här hos oss i Tvillingstäderna.
Min vana trogen satt jag ute med stickningen en stund på eftermiddagen efter att jag hade fått gräsmattan klippt och hem ett lass med matvaror igen. Nu var det dags att påbörja samma isländska mössa åter, men denna gång i det otroligt fina isländska Lettlopi garnet Dottern gav mig. Nu tyckte jag att jag hade övat tillräckligt i annat garn.

Att sticka i ylle i denna värme går faktiskt. Så länge projektet är litet och inte ligger i famnen. Om det handlade om en yllefilt skulle jag aldrig ge mig på projektet, men med en mössa går det rätt bra ändå. Dessutom blåste det ordentligt ävenom vindarna var rätt fuktiga och naturligtvis hade jag slagit mig ner i skuggan.
Nu har det varit varmt i flera dagar igen och fantasin börjar tryta när det kommer till ngt att stoppa i sig till middagen. Soppor och väldigt tung mat är det inte på tal om! Jag bläddrade i en recept app som Maken föreslagit och hittade en hel del intressant i den.
För en tid sedan gjorde jag fisk tacos för första gången. Ikväll blev det tacos på räkor istället och så gott det blev! Varm mat visserligen, men definitivt inte ngn tung rätt.


Jag stekte räkor i olivolja med salt, paprikapulver och en klyfta pressad vitlök.
Jag blandade två matskedar nypressad limesaft i 200 g gräddfil och saltade en aning. Sedan ställde jag såsen i kylskåpet medan jag gjorde resten av middagen.
I receptet rekommenderas tortillabröd gjorda på endast majs. Hemma i Jakobstad i somras när Lillasyster och jag gjorde enchiladas år Syster Yster med familj hittade vi inte dessa tortillabröd utan använde de som är gjorda på både majs och vetemjöl. De fungerade de med men är inte lika autentiska som de som är gjorda på majs.
Ikväll använde jag de som är gjorda på endast majs och visst är de goda, men går lätt sönder. Både Maken och Lillasyster rekommenderade att vi använder tortillabröden gjorda på vetemjöl nästa gång jag gör dessa tacos på räkor.
Jag skar upp en färsk lime ifall man ville ha mera lime. Jag skivade färska rädisor och tog ut kärnan ur och skivade 2 färska avokadon. Jag hade köpt färsk körvel ( koriander?) att toppa allting med. Enkelt och lätt att tillreda på förhand. Förvara allting förberett i kylskåpet och sedan är det bara att steka räkorna när det är dags att koka middagen.
Fyll uppvärmda tortillabröd med stekta räkor, Pico de Gallo ( jag köpte färdig i matbutiken.), färsk körvel (koriander?) , skivad avokado och skivade rädisor. Toppa med såsen gjord på gräddfil , limesaft och salt.
Väldigt gott blev omdömet och det är alltid roligt när en ny rätt lyckas, eller hur?
Nu på kvällen satt jag åter med stickningen och är mycket imponerad av Dotterns färgval. Det skall bli roligt att se hur mössan blir sedan när den är färdig. Så här långt är jag för tillfället…. Imorgon hoppas jag få den klar.

4 svar till ”Värme, räktacos och naturligtvis stickning”
Så gott det lät och en perfekt rätt i värmen tycker jag. Då vill man gärna ha något lättare.
Vilket härligt garn och så fin mössan blir.. Kan dock förstå att det är tur att du inte stickar en filt just nu…
Önskar en fin söndag!
GillaGillad av 2 personer
Tack och tack detsamma! Däremot är det några dagar till söndagen ännu…! 😉
Jo räktacos blev verkligen goda! Blir definitivt igen inom en snar framtid!
GillaGillad av 1 person
Visst vill man äta lättare mat då det är varmt. Din middag lät god, och lätt och lagom 👍
Ska bli intressant att se den färdiga mössan 😊
GillaGillad av 2 personer
Jag är mycket nöjd med mössan hittills och förhoppningsvis blir den klar idag.
Räktacos var verkligen gott! 😋
GillaGillad av 2 personer