Dagen vi gifte oss, den 8.7 1995 var en väldigt het dag med temperaturer kring 30 plusgrader. Inte denna bröllopsdag dock, den 28e i ordningen. Det blev inte varmare än 21 grader här vid stugan på hela dagen och vindarna som kom in från sjön var allt annat än julivindar. Både Maken och jag njöt av detta kyligare, nästan vårväder!

Ett dopp i sjön tog jag mig dock och vattnet var fortfarande varmt. Luften och vindarna var dock svala, så det gällde att hålla sig under vattenytan.

Stranden påbörjades, för trots rensning förra helgen, så har en hel del ogräs vuxit upp igen. Däremot kom jag inte särkilt långt eftersom sanden var alldeles perfekt och lagom varm att bara sätta sig ner i och njuta av fågellivet ute på sjön.

På kvällen hade vi reserverat bord på en favoritrestaurang för att fira dessa 28 år.

River Deck heter restaurangen och är belägen alldeles intill en flod… eller en lite större älv egentligen. Ett mysigt ställe som serverar alldeles utmärkt god mat.

Vi började med att dela en alldeles utmärkt god ‘ crab cake’. Länge sedan jag ätit en sådan. Oftast är de mindre till storleken, men denna var gjord för att delas.

Till huvudrätt beställde Maken kött och jag tonfisk. Innan våra rätter kom serverades vi varsin liten sallad med en utsökt senapsdressing.

Makens kött serverades ovanpå potatismos med vitlök. Och grillad sparris.

Min tonfisk serverades på en bädd av jasminris och vid sidan fanns både Wasabi-och sojasås. Utsökt gott!

Utsikten var inte fy skam den heller, men som sagt så var det betydligt kyligare än vad normala kvällar i juli är!

En trevlig helg är sgs till ändå och imorgon söndag styr vi kosan hemåt till Förorten igen. En intensiv vecka väntar….

Yours truly försöker bestämma sig vad hon ville beställa till middag denna bröllopsdagskväll…. Den 28e i ordningen…..

Johanna profilbild

Publicerad av

8 svar till ”En kylig nummer 28!”

  1. Awa's fortsättning profilbild

    Förstår att det är ett favoritställe, ser lovely ut. O din mat 🤩

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Ja verkligen mysigt på alla sätt och vis. Maten var utsökt!

      Gilla

  2. Anne profilbild
    Anne

    Gratulerar på bröllopsdagen 🥳 maten ser ju helt fantastiskt ut!!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Den var väldigt god! 😋

      Gilla

  3. Petras profilbild
    Petras

    Grattis på bröllopsdagen ❤❤

    Gillad av 1 person

  4. Carita Liljendahl profilbild

    Grattis på bröllopsdagen ❤ Det är 9.7 i Lovisa i dag då jag skriver här, men gratulera lite i efterhand kan jag. Härligt med par som håller ihop och kämpar i både medvind och motvind.
    Maten ser läcker ut och temperaturen är, om man frågar mig, lagom då den ligger runt 20-25.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Skulle jag få välja skulle temperaturen alltid ligga på 20 till 25 grader på somrarna här, men tyvärr har jag inga sådana makter över vädret och dess nycker! Maten var väldigt god. 😋
      Maken och jag har förstås legat i både medvind och motvind som alla andra par, men har hittills haft turen att ta oss igenom dessa vindar tillsammans.

      Gilla