
… är sjön vid stugan ännu, men förrädisk är den efter så många varma dagar, så ngn promenad blir det inte på den de två dagar vi vistas här mitt i veckan. Det är tyst och lugnt. Inte många av våra grannar är här i slutet av mars.

Lilly, som nästan rest land och rike runt, de senaste dagarna, var inte sen att hoppa in i bilen och ända upp på baksätet, när hon förstod att hon och hundlillasyster skulle få följa med. Lilly lyckades till och med öppna fönstret i bilen alldeles själv medan jag snabbt hämtade ngt inifrån i några minuter innan vi åkte. Det var rätt lustigt faktiskt.

Framme vid 18 tiden blev det snabbt att koka middag och efter att Maken och jag hade ätit, fick hundarna sin mat. Så hör nöjda såg de ut efteråt.

Jag hade med ingredienser och gjorde Louisianas svar på Pytt-i-panna ikväll, Jambalaya. Gott och enkelt och Maken och jag åt som om vi aldrig hade sett mat förut efter bilfärden.
Nu åter god natt. Denna gång från norra Wisconsin istället för Tvillingstäderna i Minnesota.
4 svar till ”Istäckt…”
Härligt att kunna ta sig tid att fara ut till villan, syns hur hundarna njuter. Oj pyttipanna är så länge sen jag gjort, tack för påminnnelsen. Ha det gott!
GillaGillad av 1 person
😂 Det var så lite! Pytt-i-panna är gott, men Jambalaya är definitivt ett strå vassare.
Tack! Vi har inte varit vid villan/stugan på ett bra tag så det är verkligen härligt med en kort avstickare!
GillaGilla
Så trevligt med en tur till stugan både för två- och fyrbenta. Hundarna ser ut att stortrivas.
Det känns som ett väldigt klokt beslut att inte promenera på den isen…
Jambalaya ser mycket godare ut än pyttipanna tycker jag.
Ha en fin onsdag!
GillaGillad av 1 person
Jambalaya är lätt och gott och gärna starkt kryddat!
Jo inte ngn promenad på isen. Det är nog inte länge tills islossningen skulle jag tro, men det fryser ännu på nätterna.
En avstickare även på två dagar kan vara väldigt trevligt! 😊
GillaGilla