… har varit en högst normal dag utan större händelser. Det vanliga liksom: en snabb färd till matbutiken, tvätten har skötts utav tvättmaskinen och torktumlaren, en del städning har gjorts, träningen kändes tung idag, stickning naturligtvis och så slipper vi tydligen undan den annalkande snöstormen som utlovats till onsdagen och den södra delen av delstaten. Ett tag såg det ut som om Tvillingstäderna också skulle få äran att uppleva denna snöstorm, men kanske ändå inte… Hårda vindar har visserligen börjat vina därute i skrivande stund, men den tunga blötsnön hoppas vi komma undan. Vi får väl se vad det hela blir till imorgon, onsdag… Den som lever får se, som det ju så bekant heter.

Brokigt värre blev detta projekt men nu har jag börjat med den invecklade spetsen och den blir faktiskt bättre denna gång. Har fortfarande inte lyckats lista ut varför den inte blir helt rätt, men åtminstone blir den bättre denna gång. Alltid ngt. Efter att denna sjal bli klar lägger jag helt enkelt detta projekt på hyllan. Jag kommer också att göra anteckningar i mönstret. Ngt i stil med: snabbstickad sjal, knepig spets!
Annars inte mycket att rapportera denna tisdag från denna västra sidan av Potten. Jo men visst kunde jag spy galla över allt som pågår i DC, men det får vara… Det finns så många, mycket trevligare ämnen att skriva om och diskutera, eller hur?
God natt härifrån!
2 svar till ”Tisdag i Förorten…”
Då håller jag en tumme för att ni slipper snöstormen men vädret är snabbt växlande hos er.
Så fint att det går bättre med spetsen på denna sjal men övning ger färdighet.
God onsdag!
GillaGillad av 1 person
Jo tack, snöstormen slapp vi här i Tvillingstäderna, men den södra delen av staten fick ta del av en hel massa tung, blöt snö. Typiskt för årstiden. Spetsen blir bättre ja, men inte precis som den skall vara… Tack, onsdagen var bra och nu ser vi fram emot torsdagen.
GillaGilla