
… att ha resåren på Makens tröja klar men eftersom klockan rusar på som vanligt och har bråttom får jag nog ge mig med stickningen för ikväll. Resåren mäter nästan 5 cm enligt det som föreslås i mönstret. Gissar på 2-3 varv till innan den är fulla 2 cm och de varven inkluderar även avmaskningen.
Annars en trevlig tisdag. Vi vaknade till busväder med nederbörd i form av fruset regn som lämnade ett tjockt lager is på allt det föll ned på. Vägarna var minsann inte nådiga, men solen bröt fram tidig eftermiddag och då smalt isen, eftersom vi nu befinner oss närmare våren än vintern och solens strålar värmer en smula. Åtminstone när den värmer upp asfalten på vägarna. Några klagomål på -2 och sol hela eftermiddagen hade inte jag.
Det blir åter en kort inlägg härifrån. Ni vet den där klockan jag nämnde tidigare…
Och om endast en och en halv vecka rusar den ännu mera, för då vrider vi klockan fram en timme igen.
Nej sova bör man. Trevlig onsdag önskas!
6 svar till ”Så nära, så nära…”
Tiden den rusar på ja och speciellt när man gör något som är roligt 😀
Det lät inte som något trevligt väder hos er men skönt att solen lyckades smälta isen. Här blir det sommartid först i slutet av mars men jag gillar omställningen. Tycker om långa och ljusa kvällar.
Ha en fin onsdag!
GillaGillad av 1 person
Håller med dig. Ljusa kvällar är inte alls dumt.
På hösten ändrar vi tid på samma gång, men inte på vårvintern.
GillaGilla
Även min fru har gett sig in på att ribbsticka en tröja till mig. Hon har dock en bra bit kvar, men den börjar ta form.
GillaGillad av 1 person
Så trevligt! 👍🏻 hoppas den passar sedan och blir omtyckt och använd! 😊
GillaGilla
Den kommer att bli använd. Jag har stått som modedocka många gånger och fått bröstkorg, midja, armar mm mätt, så passar den inte så vet i tusan.
GillaGillad av 1 person
Så bra! Då lär den passa! 😊
GillaGilla