.. för tillfället. Denna söndag sprang iväg och ett dagens mål var att skriva ett långt och uppdaterande inlägg… Därav blev intet. ( Jag viill också gratulera alla pappor som firat fars dag idag. Ingen farsdag i USA. Den firades i juni.)
Åter kommer arbetsveckan emot och mera städande och sortering väntar hos Makens föräldrar. Vi har kommit en god bit på väg och inom denna vecka hoppas jag att vi har det mesta klart inför flytten som går följande vecka.
Efter flytten skall det sista sorteras och huset, förhoppningsvis, säljas rätt snart efter det….
Helgen då? Jo, men den blev oväntat bra! Hade vi inte redan meddelat Svärfar att vi tar en paus från sorteringen hade vi nog gjort det när Sonen med tillhörande Flickvän, som helt otippat, stegande in genom dörren på fredagskvällen!
En tung vecka med tentor låg bakom ungdomarna och de hade bestämt sig för ett kort, men välbehövligt miljöombyte. De packade varsin ryggsäck och styrde kosan fyra timmar söderut….
Döm om min förvåning när de stegade in hemma hos oss vid 20 tiden på fredagen! Lite som att jag inte riktigt förstod vad mina ögon såg. Såg jag i syne?!
Sonens breda leende och stora kram bevisade rätt snabbt att det faktiskt var han. Flickvännen som är lite mera blyg av sig när det kommer till kramar, gav mig en lite mera försiktig sådan.
Det handlade om en snabbvisit och det var de noga med att poängtera. Om vädret tillät hade båda flyglektioner på schemat på söndagen. ( De studerar båda två till yrkespiloter.)
Precis 23 timmar efter att de stigit in genom dörren på fredagen, åkte de norrut igen på lördagen. Då var magarna fulla med mammas köttbullar och hembakade kakor och en till synes nöjd Son med Flickvän återvände till universitet.

Hemgjorda köttbullar ville Sonen ha när han tillfrågades. Sagt och gjort….
Lämna en kommentar