
…jobbade jag frenetiskt hela dagen. Jag hade runt 22 varv kvar när annan stickning intresserade och denna sjal sattes åt sidan. Medan jag väntade på en leverans idag satt jag hemma i soffan och stickade. Under den snurrande takfläkten och inne i luftkonditioneringen som åter jobbade för att hålla vårt hem svalt och framför allt torrt.
Klockan 21.45 tog jag denna bild. Innan jag blötlade sjalen och nu ligger den och torkar och är inte särkilt fin faktiskt…. En spetssjal kommer nog mera till sin rätt när den är torr, men blötläggning hjälper ju så klart att få den jämnare och finare.
Nöjd med att ha fått denna sjal klar. Färgerna blev lite si och så. Den skulle egentligen ha varit helt röd. Inhandlade tyvärr inte tillräckligt med garn förra hösten när jag började. Åkte tillbaka till samma garnaffär här i Förorten.. De hade garn av samma märke, men inte färgen. Kollade på nätet, men där fanns den fina röda färgen inte heller. Det blev att välja en annan färg… Inte helt nöjd jag stickade på med den mera brunaktiga färgen.
Idag blev det ännu en liten kris då jag märkte att jag inte hade tillräckligt av den bruna färger heller! Jag grävde i gömmorna och hittade en lila färg av samma garn och det fick bli kanten på denna sjal. Ibland får man ta vad man haver. Jag är nyfiken på hur detta projekt kommer att se ut när det har torkat…. Jag återkommer!
Tack och lov uteblev det oväder som hade utlovats. Åska, hagel och tornadon hade man pratat om på vädret och det varnades för detta oväder på seneftermiddagen. Temperaturerna lär äntligen gå nedåt en smula, men inte mycket. Imorgon, fredag skall det bli runt 26 plusgrader, vilket visserligen är bättre än 30…
Däremot skall vädret äntligen vända nästa vecka och vi skall få lite humanare och svalare temperaturer kring 20 plusgrader. Detta är mycket välkommet!
Trevlig fredag i Europa medan vi sover sött här på den västra sidan av Potten!

4 svar till ”Efter 10 månader på hyllan….”
Då inte färgerna räckte till får du åtm glädja dej över att den äntligen är färdig, och kommer värma skönt sen när det blir kyligt väder. Fin ser den ut att vara.
GillaGillad av 1 person
Tack! Jag blev rätt nöjd med den ändå fastän färgerna inte blev som jag hade tänkt. Kul mönster att jobba med. 😊
GillaGillad av 1 person
Vi är på sista versen här i värme, nästa vecka är nog sommarvärmen ett minne blott o inget vi kommer möta förrän till våren. Men det e bara att vara i nuet o njuta medans man kan alltså.
GillaGillad av 1 person
Du har helt rätt. Bara att njuta av vädret när det går. Hos oss har det varit väldigt hett, men nu börjar det bli skönare….
GillaGilla