
… på favoritpizzerian i Förorten blev det denna varma lördagskväll. Jo, visst behövdes en jacka, men vi åt faktiskt utomhus vid borden under lamporna. I slutet på oktober! Galet!
Denna pizzeria serverar italiensk inspirerade pizzor och de är verkligen goda.

Eftersom vi sällan besöker detta ställe slog jag till och beställde favoriten, Milanese. Med skinka, gorgonzola, paprika och basilika. Väldigt gott var det!

Denna bild tog jag just efter 17 då solen var på väg ner igen. Visserligen är det oerhört härligt med +19 graders värme i slutet på oktober, men vi behöver nu desperat regn. Och ingen nederbörd i sikte den inkommande veckan. Bara mera sol och värme…. Skönt för alla barnen som kommer att gå runt och tigga godis på måndagskvällen då det är Halloween, men att börja november med +20 grader är ju sannerligen inte normalt….

Naturligtvis stickades det utomhus denna soliga eftermiddag efter att Lillasyster och jag hade kört omkring och uträttat en del ärenden. Medan jag stickade betade hon av en del av läxberget iför den kommande skolveckan. Matematik och geometrins underbara värld.

Svartbjörken på baksidan av vårt hem har mitt i allt blivit helt gul och ngn dag efter detta hände började löven falla. Hösten är nog här, det är bara den ihållande värmen som är en aning märklig…. Och kanske ‘the new normal…?’
Det nya normala, tyvärr tror jag också det.
Men så härligt ändå att kunna sitta ute och äta och sticka, otroligt!
Vi gjorde här hemma egen pizza på fredag kväll. Vi satte på lite andra smaker än vanligt och det blev en hit.
GillaGillad av 1 person
Vad blev det för nytt på pizzan?
Länge sedan jag gjort egen pizza faktiskt! Kanske borde…🤔
GillaGilla
Absolut det skall du.
Jag använder alltid italienskt pizzamjöl.
Vi satte lite olika saker på men bl.a. prosciutto skinka, oliver, grönkål, mozzarella ost, chiliflarn (lite för mycket dock)… 😊
Väldigt annorlunda än vad vi brukar, men det blev faktiskt gott.
GillaGillad av 1 person
Italienskt pizzamjöl tror jag nog knappast vi har…! Måste utforska saken!
Låter som en smak sensation. Grönkål är jag dock inte så förtjust i….
Chili är gott! På nästan allt! Till och med i finsk korvsoppa! 😂
GillaGilla
Mmm… Så god pizzan såg ut och det lät som en pizza helt i min smak.
I förrgår hade vi drygt 18 grader här men nu är det nere på 15 grader vilket är väldigt behagligt det med. Vanligtvis brukar det vara kallare när november lurar runt knuten.
Önskar en fin söndag!
GillaGillad av 1 person
Jovisst är det härligt detta varma väder, men….. man kan ju fråga sig vart vi är på väg….
Vi fortsätter med +20 och strax under de kommande dagarna….
Och pizzan var verkligen god! 😋
God fortsättning på söndagen!
GillaGilla
Pizzorna ser verkligen delikata ut!
GillaGillad av 1 person
Javisst gör de! Gott var det! 😋
GillaGilla
Mumsig pizza! Ja det är väl risk för att detta väderläge är det nya normala. Eller så är det bara början …
GillaGillad av 1 person
Jag gissar på det senare…. Pizzan var verkligen god!
GillaGilla