… blev naturligtvis en kryssning på 4 timmar uppåt längs den branta, karga och mycket vackra Napali kusten. Napali kusten finns på den nordvästra sidan av ön Kauai men även i norra Still havet råder vinter. Även om det inte handlar om snö och is. Vintern här betyder ngt svalare, och ofta hårdare vindar än under under sommarhalvåret.

Vi åkte från hotellet till hamnen, Port Allen vid 13 tiden. Alla 35 passagerare ( katamaranen kana ta upp till 50 stycken.) skulle samlas kl.13.30. Båten skulle åka från piren kl.16.

Företaget som ordnar dessa exkursioner året runt och som vi anlitat förut heter Holo Holo Charters. Idag bestod besättningen av 3 personer såg till att vi passagerare hade det hur bra som helst. En vindbiten och erfaren sjökapten vid namnet mike och hans två lärlingar och alllt-i-allo.

Det skvättade och stänkte rejält i fören på katamaranen och vi i familjen stod ut med det salta stänket nästan ända tills vi kom fram till punkten där det var dags att svänga och börja åka nerför kusten igen. Saltet stänkte så till den milda grad i ögonen, att jag hamnade att gå ner i den stora hytten/under taket och torka ur ögonen med medhavd handduk. Kort därefter kom Lillasyster och gjorde samma sak. Hennes ögon var alldeles röda och ett tag undrade vi om hon borde ta ut kontaktlinserna, men hon lät dem vara kvar och så småningom sved det mindre och blev bra av sig självt.

Vi blev sittande i den stora hytten ett tag och såg på de enorma vågorna. Kaptenen Mike meddelade att vågorna normalt den här tiden på året är runt 2-3 m höga… Under en lugn dag som vi råkade ha idag!

På bilden ovan, som jag tog underifrån i hytten, ses Lillasyster till vänster och Sonen till höger.

Bilderna visar den oerhört vackra Napali kusten. Napali är hawaiiska och betyder helt enkelt många höjder. (Sonen var fotograf)

Gråvalarna , som under resten av året bor runt Alaska simmar ner till Hawaii på vintrarna för att föda. Det är ingen kort sträcka minsann! honorna föder en unge och den kan vara runt 3 m lång och väga ett ton då den föds! Mamman diar sin unge och äter inget under tiden. I Hawaiis varmare vatten finns inga fiskstim som honorna gillar. Ungarna klarar inte av det kalla vattnet i norra Still havet till följd av inte tillräckligt med fett under huden när de föds, utan mammorna simmar som sagt hela vägen ner till Hawaii öarna för att kunna ge sina ungar en chans. En av guiderna berättade också, medan vi såg flera valar i havet (!) att en vallunge diar runt 584 l mjölk om dagen!! Helt otroligt!

Idag tog jag faktiskt inga bilder av valarnas stjärtfenor som jag har gjort förut. Det gäller att vara snabb med kameran och vara beredd på att inte hinna få en bild av en del av en gråval!

Kvällen avslutades med solnedgången kring kl.18.15 och en skål med champagne på den. En mycket lyckad dag och resa. Som vi gjort förr och säkerligen kommer att deltaga i igen. Är man nyfiken kan man söka upp Holo Holo Charters på Instagram och följa deras seglingar där.

Johanna profilbild

Publicerad av

5 svar till ”Sista, härliga äventyret… för denna gång…”

  1. gillasvardag profilbild

    Aah vilken vacker natur där… Påminner om Norge litetgranna.
    Ja wow vilken resa och liv valarna gör/har 🤗

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Möjligen, förutom att Hawaii öarna är vulkanöar och tropiska. Inga fjordar heller. Men lika vackert och imponerande! Gråvalarnas liv är verkligen imponerande, annat kan inte påstås. 😊

      Gillad av 1 person

    2. Johanna profilbild

      .. fast i detta fall skulle jag gärna ha stannat längre….! 😊

      Gillad av 1 person

  2. Znogge profilbild

    Så härligt med en kryssning och vilka vackra vyer ni kunde njuta av. En väldigt fin natur!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Napali kusten är verkligen imponerande, brant och vacker. Filmerna Jurassic Park har bla filmats här.

      Gilla