I fredags gav jag mig faktiskt ut i Black Friday vimlet. Jag är inte den som brukar göra så. Dagen efter tacksägelsehögtiden har många ledigt och affärerna sparkar igång jurushen och det skall shoppas loss. Före pandemin var denna Svarta Fredag helt galen: affärerna öppnade vid midnatt på torsdagen/fredagen och hade alla möjliga deals åt de som ville shoppa hela natten. Eller så öppnade affärerna urtidigt på fredagsmorgonen och folk stod i långa köer för att köpa TVn och annan teknik urförmånligt. Samma apparater skulle senare på dagen sedan säljas för en betydligt högre penning igen än vad den gjorde kl 06.00 på morgonen tex.

Numera har det lugnat ner sig så pass att affärerna öppnar normaltider på fredagen och vad jag vet köar folk inte i arla morgonstund för galet förmånliga priser längre.

Ngt gott kom ju ur pandemin ändå, det vet vi alla.

Nu tillbaka till denna Svarta Fredag. Jag begav mig alltså ut till tre affärer. Två av dem gällde garn! Jag gissar att ni är väldigt överraskade där, eller…?

Jag började med hobby affären. Hittade ypperligt garn för tjocka, sköna sockor. Ett förmånligare garn i ylle och alpacka. Alla garnnystan var nedsatta med 30% eftersom det var den dag det var, så flera av dem hamnade i kundkorgen. Kön till kassan var lång, men de anställda jobbade flinkt och flitigt och det tog inte länge förrän jag hade betalat och begav mig till Förortens enda och mycket bra garn affär.

Naturligtvis stoltserade denna affär också med rea. Speciellt på den övre våningen där man säljer garn, stickor och mönster som man inte längre vill ha i affären om man så säger. Normalt är allt på denna våning nedsatt med 30%, men denna Svarta Fredag var allt på den våningen nedsatt med hälften!

Jag tog mig en snabb titt, men hittade inte strumpstickorna i US storlek 4 som jag ville ha, så det var bara att snällt gå ner till kassan och fråga efter stickorna. ( De är nämligen uppradade bakom kassan.)

Den där lilla gesten då? Varifrån kom den och vad handlade den om, kanske ni undrar och syftar på rubriken på detta inlägg.

Jo, oavsett hur stort uppköp man gjorde denna dag vid garnaffären förärades man med ett pyttelitet, trevligt måttband! Vilket jag visserligen visste eftersom jag hade läst det i reklamen. Däremot hade jag helt glömt bort detta och när ägarinnan glatt sträckte fram korgen med måttband mot mig blev jag bara så glad! Hon log från öra till öra och bad mig välja vilket måttband jag ville ha. Vilket jag naturligtvis gjorde.

Kommer ni ihåg TV serien Den vita stenen? Med Hampus och Fia? Måttbanden såg ut som släta stenar. Dock inte vita, utan gula eller turkosblåa. Naturligtvis valde jag ett blått som fick följa med hem.

Mitt söta lilla måttband i form av den vita stenen som fick följa med mig hem i fredags.

Den tredje affären då?, kanske ni undrar. Jo, men den ids jag inte orda mycket om… mataffären är knappast intressantare på Svarta Fredagen än vad den normalt är. Däremot var det väldigt lite folk där och de få matvaror jag hade gick det fort att sätta i min lilla kundvagn och betala för.

Johanna profilbild

Publicerad av

4 svar till ”Det handlar om de små gesterna”

  1. Awa's fortsättning profilbild

    Det var ett fint måttband du fick med dig

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Ja men det tyckte jag med. Att det dessutom visar både tum OCH cm är ju ännu ett plus. ( många måttband är endast i tum i USA. ) 😊

      Gilla

  2. gillasvardag profilbild

    Den serien kommer jag nog ihåg, har tittat på den med egna barn, och måttbandet är verkligen fint, som dendär stenen 😊

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Tack! Jag tycker väldigt mycket om det lilla måttbandet! 😊

      Gillad av 1 person