Gillar ni tofu? Jag är ingen stor konsument av denna soja produkt precis, men jag försöker lära mig göra mera rätter med tofun. Hälsosamt att äta flera rätter utan kött och dessutom bättre för miljön. Egentligen smakar ju inte tofun ngt alls, men är däremot väldigt bra på att dra i sig smaker i såser o dyl.

Varken Lillasyster eller jag är särskilt förtjusta i tofuns konsistens, men hon var tapper och provade kvällens nya försök till middag. Hon gillade smakerna, men den uppskurna tofun lämnade hon nog på tallriken

Resultatet av kvällens timme i köket….

Först började jag med att öppna paketet med tofu och skar upp den och lät den dränera. Kryddade med salt och peppar efter ca. 20 minuters dränering på hushållspapper på en plåt.

Medan tofun rann av sig, skar jag upp grönsakerna. Fyra stycken salladslökar. Vitt och grönt skulle separeras. Kålen, bok choy skulle skäras på längden och sedan kokas i hett vatten i 2-3 minuter. Sedan slogs det heta vattnet av och kålen sköljdes i kallt vatten och jag lät den dränera i ett durkslag.

Därpå skar jag upp den färska ingefäran. En liten bit på ca. 2 cm skalade jag och körde den i matberedaren snabbt.

Jag satte sedan den kokta, kalla och avrunna kålen i skål och bredde ut den kalla, dränerade och kryddade tofun över den. Jag hade skurit upp salladslöken och delat upp den i grönt och vitt. De gröna delarna skulle blandas med en matsked sojasås, en matsked sesamolja och en tesked risvinäger.

Efter att detta var klart hällde jag en halv deciliter olja ( inte olivolja, den har för mycket egen smak.) i en liten kastrull. Jag blandade ned den färska och skurna ingefäran och de vita delarna av salladslöken. Denna blandning skulle sedan sjuda i 2-3 minuter under konstant omrörning. Då jag kunde känna doften av ingefäran stängde jag av hällan och blandade denna sås med den gröna salladslöken som var uppskuren och blandad med sojasåsen etc.

Till sist hälldes denna sås/blandning ( den kokta blandningen med ingefära, lök och olja plus den skurna löken med sojasås, risvinäger och sesamolja) över kålen och tofun och medan riset kokade i en separat kastrull rostade jag sesamfrön i en torr stekpanna för att hälla över tofun och grönsakerna.

Detta blev faktiskt riktigt gott och det blir absolut ett nytt försök! Däremot kommer jag att blandad den tärnade och dränerade tofun i såsblandningen och hälla allt över kålen så att tofun har en chans att dra i sig alla smaker innan servering.

Enligt receptet är denna rätt i olika tappningar en enkel vardagsrätt i Kina. Lite som vår pytt-i-panna hemma i Finland skulle jag tro.

Smaklig måltid!

Johanna profilbild

Publicerad av

2 svar till ”Tisdagens nya recept: Ginger scallions with Baby Bok Choy and Tofu”

  1. Znogge profilbild

    En rätt helt i min smak men minus tofun. Jag har svårt för konsistensen jag med måste jag säga. Hur som helst så är det kul att testa nytt. I Sverige säger vi pak choi och jag tycker det är en god kål som passar just i asiatisk mat.

    Önskar en fin onsdag nu!

    Gillad av 2 personer

    1. Johanna profilbild

      Det skulle säkert vara lättare med tofuns konsistens om man hade ätit den som barn. Inte alltid lätt att börja med nya smaker och konsistenser som vuxen!
      Men visst, minus tofun var rätten riktigt god.
      Sellerikål har jag förstått är det egentliga svenska namnet… om jag inte misstar mig….?
      Tack, onsdagen sprang iväg och nu är torsdagen påbörjad. 😊

      Gilla