… vid skogens slut. Liten tomte tittar ut…. 

Detta blev ett gulligt litet bakverk, eller hur? Svärföräldrarna som inte längre bakar och stökar i köket fick en form med en massa olika tillbehör till julklapp. De gav gåvan vidare åt oss istället. Kakformen ser alltså ut som ett litet hus. Allt jag gjorde var blandade till smeten som det följde med recept på och hällde i. In i ungen på svag värme i över en timme och ut kom denna skapelse. Sedan lite florsocker strött på taket för att få en snöeffekt.

Vad fanns i smeten då, kanske ni undrar? Jo, lite som pepparkaksdeg med kanel, ingefära och muskot. Mjöl, smör, strösocker, farinsocker, ägg, mjölk, mjöl, salt och bakpulver fanns i degen. Ett ordentligt stadigt bakverk men riktigt gott. 

Vi firade Sonens hemkomst på jullov med att äta denna till efterrätt ikväll. Han är hemma i två veckor och det är naturligtvis hur roligt som helst att ha honom hemma.

Johanna profilbild

Publicerad av

6 svar till ”I ett hus….”

  1. Hannas krypin profilbild
    Hannas krypin

    En sådan kakform hade jag inte tackat nej till. Så kul att kunna göra ett litet hus. Men känns lite synd att käka upp den.

    http://hannaskrypin.se

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Nja, inte egentligen. Bara att göra en ny lika snabbt! 😊

      Gilla

  2. Znogge profilbild

    Det var verkligen en fin form som genererade ett väldigt gulligt hus!
    Så mysigt att sonen är hemma och att ni får rå om honom i två veckor. Vår son med sambo kommer ner över jul men eftersom de väntar smått stannar de inte så länge denna gång.

    Önskar en fin lördag!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Lördagen blev riktigt intressant! 😊

      Gilla

  3. Carita Liljendahl profilbild

    Jättefint blev det, så det här med färdiga paket tycks funka. Visst krävs det väl lite hantverk och fingerfärdighet att montera men fint blev det!
    Och förstår att det är trevligt att ha sonen hemmavid så pass länge ❤

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Ingen montering behövdes. Bara att hälla meten i kakformen. Väldigt trevligt att ha Sonen hemma jo…!

      Gilla