Det syns inte på bilden hur mörkt det var och hur det regnade och blåste under eftermiddagen

Vi vakande till +7 grader och det blev inte varmare än +15 under hela dagen. Det blåste hårt och emellanåt piskade renget mot fönstren och jag… ? Jag bara njöt av vädret som inbjöd till inomhusvistelse hela dagen.

Det städades och det tvättades kläder. En mindre nöjd hund duschades och det bakades både kanelbullar och pizzadeg

Degen görs i bakmaskinen och satsen blir liten. Endast 12 bullar viket passar perfekt för oss nu med endast 2 personer hemma.

Tydligen hade jag haft bråttom när jag mätte upp ingredienserna för bakmaskinen att göra degen, för det var en kladdig deg som var klar att kavlas ut två timmar senare. Följaktligen behövdes en del vetemjöl läggas till i degen innan det kunde bli bullar av det hela.

Dagens Chicago Style Deep Dish Pizza

Veckan Deep dish blev lika god som vanligt. Jag frågade Maken om han har lyckats bli trött på pizza eftersom jag bakar denna så ofta. Nej det tyckte han inte alls att han blivit och packade ner den sista biten som blev över för morgondagens lunch på jobbet.

Eftersom det är måndag blev det stickjunta via skärmen på kvällen. Vi blev många som loggade in denna regniga måndag och det var flera av våra handarbetande väninnor som slöt upp i cyberrymden som vi inte sett under en större del av sommaren. Det var verkligen roligt att åter ses.

Vanilla sweater. Mönster av Corinne Tomlinson

Min tröja för The Woolly Thistles KAL ( Knit Along) blev klar ikväll. Ärmarna ser korta ut på bilden och det är de också eftersom de är trekvartsärmar. Imorgon skall jag lägga tröjan i blöt och nåla upp den på handdukar, men nu är det åter hög tid att krypa till kojs efter en härligt regnig och produktiv måndag.

Johanna profilbild

Publicerad av

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.