Visserligen, men nog såg det en smula konstigt ut då tranan stod och åt från fågelbrädan imorse. Dessa fantastiskt stora, otympliga men också vackra fåglar har under de senaste åren hittat till kärret på andra sidan vägen av vårt hem. Dock har jag nog aldrig förr sett en trana mumsa frön ur fågelbrädan och på marken under den.

Maken var snabb med kameran och lyckades förträffligt med att fånga den stora fågeln på bild. Här ser ni vår morgongäst! Länge stod den och mumsade i sig och vi var noga med att hålla hundarna borta från bakgården så att denna vackra varelse fick äta sig en, till synes mycket god frukost!
Dessa tranor finns här i Nordamerika och kallas Sandhill Cranes. Enligt Google existerar de också i östra Sibirien.
De är högljudda varelser och vi hör dem ofta tidigt på morgonen. De ser väldigt otympliga ut i luften då de är så stora, men på ngt sätt är de också väldigt vackra och majestätiska fåglar.
Resten av dagen har jag hållit utkik mot fågelbrädan, men ngt ytterligare besök har det inte blivit. Det blev väldigt hett och fuktigt idag och vår bakgård badade i gassande sommarsol. Jag gissar att tranorna helst håller sig i skymundan i 31 plusgrader och undviker solen så långt det är möjligt. Det gjorde jag med faktiskt och höll mig i den svala matbutiken under en del av eftermiddagen. Riktigt skönt faktiskt.

På kvällen blev det körkonsert för hela slanten för åk 9 vid gymnasiet. I åk.9 är musik ett obligatoriskt ämne i Lillasysters gymnasium och eleverna får välja mellan körsång, spela ett instrument i orkester eller i storband. Lillasyster har valt körsång och fortsätter med detta nästa år. På bilden ovan uppträdde de två kombinerande körerna, dam- och herrkörerna tillsammans och det lät riktigt fint! Bland annat sjöngs en sång på swahili och den kändes igen från då Dottern var på åk 9 och i kören för 8 år sedan!
4 svar till ”Beggars can’t be choosers”
Det var ett mäktigt besök i er trädgård och en snygg bild lyckades maken din ta.
Så trevligt med körsång och konsert. Musik är verkligen härligt!
Önskar en fin inledning på helgen!
GillaGillad av 1 person
Tack och tack detsamma! Javisst fick vi ett fint besök och på flera hoppas jag. Jag tror man lär sig en hel del genom att sjunga i kör, så det är bra att musik/körsång är obligatoriskt i skolan ännu.
GillaGilla
Fint att ni uppskattar den stora fågelns besök och inte tycker att bordet är dukat enbart för de små 🙂 Jag har förstås aldrig tidigare sett en sådan här fågel. Tranor har vi ju här, men de ser annorlunda ut.
GillaGillad av 1 person
Jag försökte hitta tranans namn på svenska, men inget kom upp. Fina är de dock och mäktiga! Och det är klart att den är mer än välkommen till dukat bord! 😊
GillaGilla