Äntligen! Den nya elförbrukningsmätaren är nu äntligen kopplad och fungerar. Nu producerar vi en del av vår egen el! Det skall bli intressant att följa med via appen hur stor produktionen är. Naturligtvis lägst nu under december-mars, men efter vintermånaderna kommer produktionen att öka en hel del. Vi har totalt ca. 30 paneler installerade på vårt tak, så när solen skiner kommer vi definitivt att se en produktion.

Vi fick runt 10 cm snö i gårdagens snöfall, så panelerna var täckta i början av eftermiddagen, men mot slutet av eftermiddagen kom produktionen igång och när vi sedan fick länken och laddade ner till appen My Solar Edge var det roligt att ladda ner den och följa med….

Gissar jag kommer med ytterligare rapporter de senaste dagarna, men åter är det hög tid för sängen, medan ni där i öster stiger upp. Trevlig fredag!

Råd vi fick av ang. panelerna:

-Do nothing to the panels. Let Mother Nature do her thing. When it rains, they’ll get washed off, when it snows they’ll get covered and the snow will melt and fall off. When it’s cloudy outside the panels will produce less energy, but there will still be some production of course.

Johanna profilbild

Publicerad av

6 svar till ”Up and running!”

  1. Monica profilbild
    Monica

    Det skall bli intressant att få ta del av hur solpanelerna. Otroligt hur vädret kan vända för er, man fick en riktig april känsla av bilden du tagit från barmark. Go natt till er.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Jodå. Det gäller att hålla koll på vädret här på den amerikanska tundran. Det kan svänga fort!
      God fortsättning på fredagen och trevlig helg!

      Gilla

  2. Znogge profilbild

    Så spännande att följa hur er elproduktion kommer att se ut.
    Det var väl kloka råd ni fick. Moder natur brukar sköta en hel del bra och upp och vimsa för att ta bort snö är väl knappast att rekommendera.

    Önskar en fin inledning på helgen!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack och tack detsamma! Kan tänka mig att en och annan gärna beger sig upp på taket och börjar skrapa/skotta av sina paneler- vilket i sin lätt kunde skada dem. Bättre att låta Moder Natur sköta detta. 😀

      Gillad av 1 person

  3. Carita Liljendahl profilbild

    Ja, det där bli intressant att följa. Och panelen blev hur diskret och snygg som helst.
    Vill minnas att ni hade nån granne som oroade sig 🙂

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Jodå. Du kommer ihåg rätt. Vi har hela 27 solpaneler på taket, men det är endast några som syns från vägen så förhoppningsvis har grannen lite att fundera över.

      Gilla