… på höstarna är vanligt här hos oss i Mellanvästern. Fast när det gått ett tag igen, blir jag lika förvånad då jag slår upp sina blå strax efter sju på morgonen och möts av detta…

Fuktigt och kyligt, kring +11 och alldeles stilla var morgonen. Skolbussarna körde mera varsamt förbi denna morgon med xtra, vita lampor på taket som blinkade för att synas bättre.

Jag bad Sonen ta det försiktigt då han körde till skolan i denna dimma och se till att lyktorna var påslagna. Fram kom han och kompisen som han hämtar varje morgon utan problem.

Strålande sol och +22 nu på eftermiddagen

Redan runt niotiden hade solen gjort sitt bästa för att bränna bort dimman och resten av måndagen har vi åtnjutit fantastiskt sensommar/varmt höstväder. Gräsmattan fick jag klippt och en del tvätt hänger på tork. En riktigt trevlig måndag.

Johanna profilbild

Publicerad av

7 svar till ”Morgon dimma…”

  1. Monica profilbild
    Monica

    Vissa morgnar är nog vackra denna årstid. Skulle jag ha haft mera tid igår morse då jag åkte till jobbet så skulle jag stannat för att fota en vacker röd morgonrodnad.
    Jag får väl säga gonatt till er.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Du är verkligen uppe med tuppen, så det förvånar mig att du inte hade tid med ett snabbt foto!
      Läggdags hos oss på måndagskvällen, medan ni masar er upp till tisdagen. God natt och god morgon! 😴☀️

      Gilla

      1. Monica profilbild
        Monica

        Japp tidigt uppe. Den vackra vyn syntes på väg till jobbet, men hade en massa att göra så det passade inte. Men en anna dag! 😊

        Gillad av 1 person

  2. Znogge profilbild

    Även här är det dimmigt en del morgnar. Jag tycker det är väldigt vackert men att köra långt i dimma kvällstid gillar jag inte.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Visst är dimma vackert, men att köra i den gillar nog knappast ngn….

      Gilla

  3. Ametrin profilbild

    Jag har, misstänker jag, sagt det förr 🙂 men jag säger det igen. Jag älskar dimma! Det är så vackert och väl värt att vara uppe i tidig morgon för att bevittna.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Dimma är onekligen ett häftigt naturfenomen. 😀

      Gilla