Hela eftermiddagen har jag tillbringat ute! En raritet i mars med sol och +23 har vi bjudits på denna måndag här i Tvillingstäderna!
Fast helt utan bekymmer får ju inte dagens väder vara och det blåser- ngt enormt! Runt 12-15 m/s viner vinden. Helt stilla i några sekunder och sedan kommer de där vindbyarna igen. Helt galet!
Jag har suttit ute och stickat. Ankrat allt jag inte kunde hålla i på samma gång men som jag behövde. Mönster, anteckningsblock ( för att hålla reda på var i mönstret jag är), penna och varvräknare. Förresten, en blomkruka fylld med tung jord fungerar utmärkt som ankare!

Hundarna har hållit mig sällskap. Säkert lika förvånade som jag över den oerhört varma solen. Gått mellan sol och skugga när det helt enkelt blivit för hett.

Nu har vi kommit till middagstid och det vankas typisk sommarmat, hemmagjorda hamburgare med potatis sallad. Det blir att hålla ett extra öga på grillen i dessa vindar!
Dock gällde det att ta tillfället i akt och njuta av dagens väder. Imorgon, tisdag utlovas mera normala grader. Endast +4!

Låter som en härlig vår/försommar dag, förutom blåsten då.
Jag skulle ha njutit. 😊🌞
Här är det tre jobbdagar kvar och sen lite påsklov. Jag hoppa att vi då får sol och varmare vindar.
GillaGillad av 1 person
Absolut en härlig vårdag! Fast, ja blåsten kunde vi ha klarat oss utan. Nu vid 22.40 blåser det fortfarande.
Trevligt med lov! Vi har lov också på gång om några dagar. Ungdomarna längtar.
Trevlig tisdag! Vi kryper just i säng på måndagskvällen. 😴
GillaGilla
Hoppas på bra väder nu till påsklovet vet. Denna vecka gick snabbt, nu skall jag ställa mig till sista arbetsdagen denna vecka.
GillaGillad av 1 person
Trevlig skärtorsdag! Ledigt för våra ungdomar börjar imorgon. ( skärtorsdagen). Och glad påsk så småningom också. 😀🐣
GillaGilla
Oj oj vad jag längtar efter +23 grader …. så skönt att öntligeb börja kunna vara ute mera…
GillaGillad av 1 person
Jo det är en sak jag älskar med dessa breddgrader där jag nu bor- den tidiga våren! Men +23 i slutet på mars är lite väl mycket även för oss! 🤔😉
GillaGillad av 1 person
just idag ar vi haft en fin VÅR dag ca 10 -12 plusgrader och sol .
GillaGillad av 1 person
Härligt! Mycket kyligare hos oss idag med endast 2 grader och de galna vindarna har fortsatt. Igår capribyxor, idag vinterjacka!
GillaGilla
Tvära kast ..hoppeligen ohoppeligen kan man lämn bort vinterjackan helt snart
GillaGillad av 1 person
Vi ligger ungefär 4 veckor före er då det kommer till våren. Imorgon ( onsdag ) utlovas mera kyla men till påskhelgen+20. Normal vårtemperatur. På somrarna är det +30 dagligen. Men vi ligger ju längre söderut också. 😎☀️
GillaGilla
Inte riktigt så varmt men ändå hela 16 och rejält blåsigt här också under tisdagen. Betydligt kallare idag när det bara blev knappt hälften av den temperaturen.
GillaGillad av 1 person
Våra väder verkar följas åt! Varmare väder väntar oss til påskhelgen. Det ser jag fram emot! 😎
GillaGilla