Avsked

Publicerad av

image

 

Det ordnades en fin picknick/fest ikväll för våran avgående kör och musikledare vid vår kyrka. Över 200 kyrkomedlemmar mötte upp i den heta kvällsolen och stämningen var för det mesta på topp men också väldigt känslosam ett tag pga att denna älskade kör och musikledare har varit anställd 15 år  vid vår kyrka och nu lämnar han  den.

Kvällen började med mat och skratt och sedan avslutades med mycket musik! Passande, verkligen! Däremellen blev det tårar för en hel massa av oss när prästen steg upp och tackade för fenomenala 15 år och önskade honom lycka till vid hans nya kyrka. Inte många ögon var torra då!

image

 

Det skulle ha varit konstigt om det inte skulle ha bjudits på sång och musik en kväll som denna!

image

 

Dottern ritade ett fint tackkort med både blommor och noter. Inuti fanns ett gåvokort till en favoritrestaurang.

Den blev en fin, men definitvt en lite sorglig avlustning på kvällen i och med denna picknick…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.