Draperad i spets

Publicerad av
Selfie med spets

För en alldeles liten stund blev den klar! Mitt allra första försök någonsin att sticka en spetshalsduk. Den är långtifrån perfekt. Som jag skrivit förut var detta mönster upplagt som en adventskalender och meningen var att man skulle sticka ca. 16 rader/per dag i det varierande mönstret.

Det var utmanande och kul och tänk vad mycket nytt jag lärt mig! Det är det som jag tar tillvara från denna långtifrån perfekta halsduk.

Det roliga är också att utmaningen gav mersmak och det kliar i fingrarna att pröva igen. Antingen precis samma mönster eller ngt mycket liknande.

Skam den som ger sig liksom och ta tjuren vid hornen igen. Detta skall tydligen läras in. Lika bra att använda denna pandemi tid till ngt nyttigt, lärorikt och kul! Eller vad tycker ni?

Mitt första försök. Kunde ha gått bättre, men kunde också ha gått så mycket sämre!

12 kommentarer

    1. Tack! Jag har en härlig hejarklack i mina stickgrupp och i dig! Det är så roligt och jag har lärt mig så mycket att jag nu jobbar på spetshalsduk nummer 2! 😃

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.