Det kom en del emellan så skrev aldrig om mitt vårhår! Det var nämligen så att jag vaknade med ont i bröstet och halsen förra tisdagen, men visste ju inte då att det var Covid på gång. Hade en tid inbokad för att göra mig lite vårsnygg i håret. Min egen, naturliga ljusblonda hårfärg, börjar ha en hel del grått i sig måste jag säga. Närmar sig de 50 så är det ju helt naturligt det också. Nu är det egentligen inte de gråvita hårstråna som stör mig. Det är mera diskvattenfärgen på håret som stör mig. Ngt mellan brunt, blont med grått här och där… det stör mig!

Före färgningen. Det gråa syns, mer och mer, men det är alltså det brungråa jag vill få bort….

Eftersom jag vaknade med ont i bröstet kontaktade jag min frissa. Hur ville hon göra? Ville hon jag ombokade min tid? Bar munskydd kanske? Vi kom överens om att jag skulle komma som planerat och ha på mig munskydd. Sagt och gjort. På utsatt tid infann jag mig vid frissan 30 min bort.

Så mycket bättre!

Två timmar senare kom jag ut, fortfarande med munskyddet på och med vårhår! Ljusare i håret och det grå/brun/blonda borta än en tid. Nöjd helt enkelt!

Selfie efter att jag kom hem och innan jag blev så trött….

Följande kväll fick jag alltså svar på mitt Covid prov. Jovisst var det positivt som ni alla läsare vet och jag blev sängliggande i flera dagar…. Imorse meddelade jag min frissa om att jag faktiskt var säkert hejdlöst smittosam när jag var på besök hos henne för en vecka sedan och månne jag hade smittat henne?

Svaret kom ganska snabbt. Näpp, hon var alldeles frisk som en nötkärna och tydligen hade mitt KN95 ( nu vet jag inte vad dessa heter på svenska. Men ni vet munskydd som bla byggarbetare använder.) munskydd skyddat henne och hon hade inte smittats! Jag var verkligen glad att höra detta.

I och med ikväll är den 10 dagars karantänen över och Maken återvänder till jobbet imorgon, fredag. Munskydden behöver inte längre bäras här hemma när ungdomarna är med och hittills har de hållits friska. Förhoppningsvis förblir det så….. Vi hostar ännu båda två och har inte heller den energin nivån innan sjukdomen, men det går helt klart åt rätt håll. Tack och lov för den medicinska vetenskapen och bra vaccin!

Johanna profilbild

Publicerad av

13 svar till ”Fin i håret- trots allt”

  1. Znogge profilbild

    Så bra det blev och vilken härlig lyster i ditt fina vårhår! Själv har jag en del grått men inte helt grått. Mitt problem är att jag har känslig hy och hårbotten så jag vet inte om jag vågar färga det. Det känns tråkigt för det gör onekligen en del skillnad när det kommer lite mer färg i.

    Så skönt att du inte smittade frissan. Vi har munskydd med hög skyddseffekt men även vanliga som jag misstänker man kan nysa rakt igenom om man har otur.

    Gott att ni båda två är piggare nu. Min energi är tillbaka nu men hostar lite fortfarande.

    Önskar en bra inledning på helgen!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Håret blev jag mycket nöjd med! Och ännu nöjdare över att min fina frissa hölls frisk! 😀
      Min yngsta dotter vill också färga håret. Hon reagerar med utslag från de flesta hårprodukter så jag frågade min frissa till råds.
      Hon föreslog att om dottern orkar ’stå ut’ de första 24 timmarna eller så, så skulle hon troligtvis inte klia/få utslag efter att hårfärgen ’lugnat ner sig’. Vi får se vad hon bestämmer sig för att göra….

      Gilla

  2. Monica profilbild
    Monica

    Snygg färg. 👍🏻
    Jag är i samma sits med håret. Det gråa stör inte mig heller. Men att hårfärgen har blivit ”färglöst” stör mig. Jag satte färg i mitt för några månader sen, men nu igen är det riktigt illa. Det är kanske dags igen, så småningom…
    Hoppas att barnen klarar sig och att ni får slut på hostan.

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Javisst är det tråkigt med ’färglöst diskvattenhår’? Tydligen vanligt för kvinnor i vår ålder. Skönt att sätta lite ’färg på tillvaron ’ emellanåt. 😀
      Vi hostar och hackar vidare Maken och jag. Troligtvis slipper vi hostan så småningom. Det finns ju de som haft mycket värre Covid än oss…!
      Trevlig helg!

      Gilla

  3. Petras profilbild
    Petras

    Va fin i håret du är. Och bra ni är på fötre åtet

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tusen tack! Man måst ju piff opp se na liiti emellanåt!

      Gillad av 1 person

      1. Petras profilbild
        Petras

        Jå he ska man no göra . 😀Sku jag å böv göra .

        Gillad av 1 person

      2. Johanna profilbild

        No ska du bok en tid och unna de sjölv na liiti! 😉

        Gilla

      3. Petras profilbild
        Petras

        Jo ,men ett problemas… min frissa har skutat och att hitta en ny 🤔

        Gillad av 1 person

      4. Johanna profilbild

        Äsch då! Dags att fråga dig omkring och få lite råd och rekommendationer, månne?

        Gilla

      5. Petras profilbild
        Petras

        Jo får lova göra det. Det finns att välja på 😊fast helst vill jag ha hon som vet hur jag vill ha det

        Gillad av 1 person

      6. Johanna profilbild

        Jo det brukar ju vara så. Fast det kan ju vara kul att prova på ngt nytt också! 😀

        Gilla

      7. Petras profilbild
        Petras

        Jo säkert men jag vet hur jag vill ha det . Som jag trivs med

        Gillad av 1 person