Vi som bor lokalt från stickjuntan samlades på lördagen. Det skulle sys och klippas hela dagen lång. För en organisation som heter Days for Girls. Denna organisation har som ändamål att se till att unga flickor i fattigare länder har tillgång till menstillebhör, hygienartiklar, och trosor.

Vänner och bekanta hade gett oss flanell tyg som de inte längre ville ha eller behövde. Av dessa syddes bindor. Vi hade också fått bomullstyger och av detta syddes behållare som bindorna läggs i och knäpps under trosan för att hållas på plats. Enkelt och lätt att använda och också tvättbart.

Här ses behållarna som sys för bindorna. De har också ett vattentätt lager på insidan.

Eftersom jag inte är ngn sömmerska, fick jag i uppdrag att fylla påsarna med de nyinköpta trosorna, de sydda bindorna och en bit tvål.

Vi fick ihop 21 påsar vilket inte alls var ett dåligt resultat för vår lilla grupp. Om några veckor åker en bekant till en av väninnorna till Kenya och då åker påsarna med i bagaget…. Daysforgirls.org

Johanna profilbild

Publicerad av

2 svar till ”Days for girls”

  1. Znogge profilbild

    Vilket bra och lovvärt initiativ. Just bristen på mensskydd och toaletter med för den delen gör att flickor och unga kvinnor stannar hemma från skolan. Riktigt bra jobbat av er. Tänk att det som är en självklarhet för oss är det motsatta i många länder.

    Önskar en fortsatt fin måndag!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Jo men visst känns det bra att kunna bidra i en liten skala ändå. Och detta ligger nog alla mammor och kvinnor varmt och hjärtat skulle jag tro.

      Gilla