Vilken fin konfiramtionssöndag det blev! Gudstjänsten hölls på eftermiddagen och 68 konfirmander blev konfirmerade. Dottern strålade ikapp med solen. Hon har många goda vänner bland konfirmanderna och det var en viktig dag för dem alla.

En dag där de väljer att fortsätta leva ett kristet liv och följa Guds ord. Prästens predikan var rakt på sak och riktad mot ungdomarna och den handlade om hur livet altid  kommer att bjuda på både med och motgångar, men  som kristen har du ett extra stöd, en extra klippa att luta dig mot och stå på. Som kristen behöver du också leva på ett visst sätt, hjälpa andra och leva ut den kristna tron som du bär med dig.

Gudstjänsten blev lång, nästan 2 h lång, men den var verkligen fin.

image

Dottern läste ur brevet till Korinterna.

image

Dottern och Bästisen efter gudstjänsten.

image

Lite spexning hanns också med!

image

En liten, men naggande god familj!

image

Efteråt blev det middag hos oss.

Slutet gott på en lyckad dag! Varmt grattis till konfirmanden!

Johanna profilbild

Publicerad av

4 svar till ”Konfirmationssöndag”

  1. Monica profilbild
    Monica

    Grattis till konfirmanden. Vi hade konfirmandfest i juni för sonen. Det är en milstolpe i livet. De blir stora så snabbt!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! ja, visst går åren alldeles för fort!

      Gilla

  2. svalunge profilbild

    Varma gratulationer till konfirmanden!

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Tack! Det var en fin dag!

      Gilla