Ni vet när en sång har fastnat i huvdet och den går absolut inte att få bort?  Du slår på radion, mobilen, en CD eller kanske rentav en LP platta med annan musik, för att få bort den är envisa melodin som  surrar på där inne i skallen.

De senaste dagarna har jag gått och nynnat på Stad i ljus som sjöngs av Tommy Körberg i den svenska Melodifestivalen i slutet på 80 talet. Jag har ingen aning om varför den sitter fast i skallen, men jag måste ju söka upp den på Youtube och säga vad man vill om den karl, men otroliga röstresurser har han!

Johanna profilbild

Publicerad av

2 svar till ”Fast i huvudet”

  1. Monica profilbild
    Monica

    Det var lääänge sen. Men visst är det en låt som fastnar!
    Han har nog ändrat lite utseende mässigt också (nåja vem har ju int gjort det).. ..:)

    Gillad av 1 person

    1. Johanna profilbild

      Javisst, har han ändrat! Trodde inte jag skulle känna igen Tommy Körberg när jag såg honom i meldofiestivalen igen för ngt år sedan! Fast, visst jag ser inte riktigt likadan ut heller som jag gjorde 1988…! Dock kan han nog fortfarande sjunga!

      Gilla