… alltså finns det någon annan färg egentligen på den där färgskalan? Nej, inte för Lillasyster som valde ett rosa gips igår, torsdag. Brottet är ett enkelt brott och kommer att läka snabbt, endast i 3 veckor behöver hon gå med gipset och efter det blir det ett flexibelt stödbandage. Skönt att höra. Inte så komplicerat som vi först trodde vid akuten i tisdags på kvällen.
Idag, fredag är den första dagen som hon inte behövt ta ngn värkmedicin alls, svullnaden hade redan gått ner när hon fick gipset satt igår plus att hon redan har vant sig vid gipset. Tur i oturen får man väl nog säga tycker jag.
Livet går vidare.

ROSA heter färgen… 😉

Johanna profilbild

Publicerad av

4 svar till ”Naturligtvis rosa….”

  1. Monica profilbild
    Monica

    Samma här då dottern hade brutit sitt lillfinger. Rosa var bandaget runt, finns det andra färger?! 😉

    Då sonen skadat sig så frågade de inte av honom nå utan sa att det finns inte så många färger att välja på just nu. De satte lila å giss om han var sur. Han hade en bestämd åsikt om att lila är en tjej-färg. 🙂

    Tur att lillasyster inte behöver ha bandaget nå längre för nog är det ju lite extra jobb med det.

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Kan tänka mig att han inte godkände lila som pojkfärg. Lillasyster hade tänkt sig lila, men ändrade sig till rosa innan gipset sattes på plats.

      Gilla

  2. Yvonne profilbild

    oj, oj! Tur att det inte var som först befarades. Klart det ska vara rosa!

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Jo, tack och lov är brottet inte lika illa som vi trodde.

      Gilla