Ja, idag blir jag alltså 40 år gammal (ung?!) här på hemmaplan! Faktiskt en milstolpe som jag det senaste halvåret har gått och gruvat mig för. Haft lite medelålderskris faktiskt och nu är den här. Dagen med stor D! Vad har jag då gjort alla dessa 40 år…? Jaa, i vinter har jag varit bosatt i Minneapolis, Minnesota, USA i hela 20 år, så det är ju inte så lite, halva mitt liv faktiskt. Jag och Maken har varit gifta i 18 av dessa 20 år och tre barn har kommit till världen under denna tid, så helt sysslolös har jag ju inte varit… Men ändå. Fyrtio känns en smula gammalt. Min egen mamma var redan mormor vid den åldern! Inte en chans här! Äldsta Dottern är endast 13 och har inget som helst intresse av pojkar i nuläget. Det är bra. Det får gärna förbli så ett bra tag till.  🙂

Medelålderskrisen har lugnat ner sig lite. deprimerad var jag kanske aldrig heller, men jag kände mig lastgammal och tantig. Tills jag tog tag i saken och började banta i våras och har nu lyckats gå ner nästan 10 kg och två byxstorlekar! Det ni! Det  fick mig att må bättre, känna mig yngre, eller egentligen vara helt OK med 40.

 

Så nu är jag en 10 kg lättare medelålders tant! Inte så dumt! 😉

Syrran och jag.
Syrran och jag.
Johanna profilbild

Publicerad av

2 svar till ”40”

  1. Yvonne profilbild

    Trevligt att få vara med på ett hörn på ert Jeppisbesök. Oj, den där stranden och det där havet! Hoppas du hade en riktigt trevlig födelsedag. Ser fram emot fler blogginlägg här! Kram

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Roligt att du tittade in! Vi hade en härlig första vecka med massor av sol och värme. Den andra var inte lika varm, mycket mera moln och ostadigt väder, men simmades gjordes det ändå.
      Födelsedagen blev riktigt trevlig, tack!
      Försöker blogga mera så länge skrivklådan och tiden räcker till… 🙂

      Gilla