Hemkomst!

Publicerad av

Efter tre månader borta vid universitetet, två veckor i frivillig karantän, och ett negativt Covid prov kom hon hem idag! Den där Dottern som studerar vid universitet på tredje året. Vuxen, helt klart, men ändå inte.

Kommer hem, passar in som om hon skulle ha varit på shoppingtur till affären. Härligt att ha henne hemma i en hel månad! ( Onödigt resande är ju som bekant in dessa pandemitider inte att råda. Universitetet har därför avslutat de få kurser som gjordes som närundervisning och flyttat allting via nätet istället fram till jullovet.)

Nästa vecka tar studierna vid igen för alla ungdomarna. Alla på distans. Alla i varsitt rum. Men först tar vi tacksägelselovet i några dagar.

Imorgon torsdag firas Tacksägelsen som sagt. Denna familjen tar vi firandet på fredagen istället till följd av Makens jobb.

Hjälp i köket med kvällspizzan fick jag också!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.