
-Det här varma vädret alltså! Det skall, enligt prognosen endast vara ngn dag till, men det gäller bara att njuta, tacka och ta emot!
-Helgen som var… så mycket härligt umgänge med trevliga människor och utezumba på det.
-Skolorna börjar som vanligt igen. Denna vecka för Sonen och nästa för Lillasyster. Universitetet har meddelat Dottern och de andra 40 000 studeranden att lektionerna planeras att hållas som vanligt inkommande höst.
-En miljon invånare i Minnesota är nu vaccinerade.
-Idag fick vi veta att Sonen, till följd av hans deltidsarbete i matbutiken, troligtvis blir vaccinerad i april.
-Alla Lillasysters lärare är nu vaccinerade. ( vet inte hur det är med Sonens lärare.)

-Grillsäsongen påbörjades ikväll. Mums så gott det blev med gott nötkött och ett glas rött!
-Fantastiskt trevlig kväll på zoom med stickande vänner.

Här skall vi få en knäpp igen på torsdag, skall komma snö då 🥺 men SMHI har haft fel förr så jag hoppas på det. 🤣
GillaGillad av 1 person
Jodå. Snö utlovas också hos oss om några dagar. Det är ju trots allt bara mars….. ❄️
GillaGilla
En biff och glas rött, åh det vattnas i munnen! 😋
Det ser ut som om du redan hunnit få lite färg om kinderna utav solen strålar.
GillaGillad av 1 person
Jo jag kunde konstatera det igår. Att jag fått lite färg på kinderna. På eftermiddagen har vi ju nog redan ett UV index på uppemot 4, så jag gissar nog att solen tar på lite….
GillaGilla