KarantänLivet: Vår- nästan sommardag

Publicerad av
Våren är här på allvar nu

Denna fredag i maj bjöd på en fantastiskt härlig dag. Lite vind, sval morgon som sedan visade sig bli en underbart strålande dag med en värme på +21 grader.

Spenderades som vanligt på hemmafronten, men vid detta laget börjar vi ju minsann ha vanan inne.

Den där solen sken från en molnfri himmel sgs hela dagen
Otroligt vacker bukett

Maken kom hem med denna bukett igår. Ingen gåva åt frun den här gången, utan en av blomsteraffärerna i Förorten levererade en hel massa buketter till sjukhuset för personalen som jobbar där och sköter om patienter i allmänhet och Covid patienter i synnerhet. En rörande gest som uppskattades av alla naturligtvis.

Den vackra solnedgången över hustaken och de skirt grönskande träden
Förberedelser inför konsert

Den nya, vackra harpan är nu nystämd och flyttad in i vardagsrummet. Imorgon på förmiddagen blir det konsert via video. Det skall bli intressant att se hur det kommer att gå. Dena gång är Lillasysters harpspelande kompisar med, nästa gång, troligtvis i juni blir det solokonsert….

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.