Allra först: grattis till alla mammor, mormödrar, farmödrar, mostrar, fastrar och alla andra som agerat i ngn slags mammaroll! Denna dag är vår!

Hemkomna från sommarstugan väntade firandet denna morsdag. Att jag skulle bli så väldigt fint firad hade jag ingen aning om!
Flickorna hade lagt upp ett spa nere i källaren. Med säng, lyktor, levande ljus och skön bakgrundsmusik! Det var bara för mamman att lägga sig ner….
Efter den timmeslånga massagen skulle den nu helt avslappnade mamman ut i bubbelpoolen för avslutande ’bubbelmassage’. Det var knappt så att jag lyckades ta mig upp på benen!

Några timmar senare satte vi oss ner till detta fantastiska bord. Dottern hade findukat. Hon hade tänkt sig middagen ute på verandan, men eftersom lite av vintern återvänt och det var inte ens +10 grader därute, trots stängda fönster , så blev jdet findukat inne istället.
Blommorna i vasen kom från ingen mindre än…. Sonen!
Rörd för mindre blir man ju!



Vilken dag! Så firad jag känt mig hela dagen!
Och det efter en så fin helg vid sommarstugan också!
Nu känner jag mig mera än redo att ta itu med karantän vecka nummer 9…!
Det var lyxigt värre! Men nog är det roligt att bli uppvaktad ibland. 😃 Hoppas du får en bra början på veckan. När får ni mera besked om dagiset skall fortsätta i höst?
GillaGillad av 1 person
Ja, ngn sådan lyxig morsdag har jag nog aldrig haft förut! Roligt var det! Inget nytt om vårt lilla dagis ännu…. Lite tidigt ännu eftersom hela staten befinner sig i karantän. Gissar nog att vi öppnar, men vi vet inte riktigt hur det hela kommer att se ut ännu…. 🤔 Trevlig början på veckan till dig med! 😃
GillaGilla
Fin morsdagsöverraskning!
GillaGillad av 1 person
Absolut! 😃
GillaGilla