Heja 14 stjälkar rabarber plockade jag idag på eftermiddagen till att ha att göra en efterrätt med. Det blev ett riktigt bra rabarberår i år, men nu säger Svärmor och experterna att det är slutplockat för säsongen.
Efter månadsskiftet juni/juli är rabarbersäsongen över och rabarbern behöver få ta igen sig till nästa säsong igen.
Min kära Svärmor hade rått mig att inte plocka rabarber längre i sommar, men eftersom jag inte var så säker på om detta stämde, kollade jag nätet. För som ni alla vet är allt som hittas på nätet helt sant och riktigt! 🤔😉
Så jag kollade med Herr Google och mycket sant, nu är det slutplockat för den här gången.
Dock tar jag gärna emot recept på det som ni bakar/kokar på rabarber. Jag kokade rabarberkräm åt familjen för ngt år sedan, och de tyckte jag var smått knäpp: soppa på rabarber?! Hur äts en sådan?!
Ja, ja, olika länder, olika kulturer, seder och bruk.
Soppan/krämen gillades dock, trots allt, men de äldre släktingarna tyckte nog att jag var en aningen märklig ändå…. det bjuder jag på! 😃
Rarbarberpaj med smuldeg, rabarberkräm med grädde och rabarbersaft.. Åh nu blev jag snål!
GillaGilla
Undras just hur rabarbersaft skulle tas emot här….? Kanske borde prova nästa år…?? 🤔
GillaGilla
Så gott oavsett vad man gör av den. Rabarbersaft är fantastiskt!
GillaGilla
Har aldrig gjort rabarbersaft faktiskt. Borde pröva nästa år och se vad sen amerikanska familjen tycker…..? 🤔
GillaGilla