För bara några år sedan är väl detta en rubrik som man knappast skulle ha satt på ett blogginlägg, men kära läsare, detta är 2016, snart 2017 och knappast ngt att skämmas över. Alla vet ju vid detta laget att löss inte har det minsta med hygienen att göra och att sgs alla familjer som har barn i skolåldern kommer att drabbas av detta förr elle senare.

I år drabbade detta oss. I torsdags tog jag Lillasyster till frisörskan för att klippas och äggen upptäcktes i håret hennes. Jag hade sett dem, men eftersom de är små och vita, trodde  jag att de var mjäll…Så var alltså inte  fallet, utan de var ägg lagda av löss!

Information fick jag i handen och sedan bar det av raka vägen till den specialiserade hårsalongen  som sköter om att dessa parasiter borttas ur håret. Det var en halv timmes körväg och eftersom löss lätt sprider sig bland familjens medlemmar, bar det av raka vägen hem att hämta syskonen och sedan var det bara att åka vidare.

Till all lycka var Maken klar på jobbet och efter ett snabbt SMS, mötte han oss vid den specialiserade hårsalongen.

Luskammade blev vi och sedan sattes en slags tjock olja och ett hårskum i håret och en duschmössa på huvudet. Hemskickade blev vi och om några dagar blir det återkoll…

Nu skickades vi hem och nu började arbetet…

image

Rekommendationerna hur att kämpa löss är säkert annorlunda i Europa, men vi valde förstås  att välja rekommendationerna som vi gavs vid hårsalongen. Alla de kläder, mjukisdjur, tröjor, etc som inte  kunde sättas i torktumlaren för att med hjälp av hetta döda lössen, skulle sättas utomhus eller i frysen i 12 h för att på detta sätt döda dessa parasiter. Alltså, satte jag och Maken ut en massa saker på verandan i hopp om att det skulle bli kallt igen ( det har varit plusgrader i fleras dagar här i Tvillingstäderna de senaste dagarna. Mycket ovanligt för dessa breddgrader i december!)  och att dessa parasiter skulle dö!

Det som jag inte satte ut på verandan, torkade jag i torktumlare. I dagarna fem skulle alla sängkläder, varje morgon, torkas i torktumlare och alla sovrummen skulle dammsugas noggrant. Alla madrasser skulle också dammsugas  och allt detta tog naturligtvis sgs halva dagen. I hela fem dagar skulle detta utföras och i skrivande stund är vi nu inne på dag nummer 4 och överlever!

Vi har hunnit fira jul också OCH jag har hunnit koka mat och ha gäster på juldagen. Tomten kom och barnen fick många julklappar, men ändå inte  för många tyckte jag. Det blev en riktigt fin jul trots alla dessa parasiter! Pepparkaksbak har jag inte  hunnit med… Ännu… Men nog skall vi få in det också! Kyrkobesök blev det som vanligt på julaftonen och det är ju det allra viktigaste egentligen. Det är ju DÄRFÖR  vi firar jul, eller hur?!

Imorgon, tisdag är den sista dagen med allt detta städande. Vad konstigt det kommer att kännas på onsdag morgon när vi inte  behöver dagmmsuga hela huset och lägga alla sängkläder i tur och ordning i torktumlaren. En dag kvar… Och förresten: God fortsättning!! ( Inte ngt man säger på engelska precis…!)

Julmiddag!
Julmiddag!
Johanna profilbild

Publicerad av

Categories:

6 svar till ”Jules kom…med löss!”

  1. ogamotoga profilbild
    ogamotoga

    Så himla trist! Minns när sonen och jag fick det för många, många år sedan … ja, hela hans skola hade det + många föräldrar. Vi gick alla med lika fettigt hår ett par dagar 😂😂😂
    Ha en bra Tisdag.

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Ja verkligen inte alls kul och så himla mycket JOBB!

      Gillad av 1 person

  2. svalunge profilbild

    Löss. Fy, tvi och blä. Det hade vi för några år sedan. Det var jättejobbigt och ett tag trodde jag att vi aldrig blir kvitt dem. Det som till slut hjälpte var luskamning VARJE DAG. Lössen klarar sig inte utanför kroppen många timmar så egentligen är allt tvättande av sängkläder onödigt. Det är äggen som man måste få bort för att stoppa utvecklingen av nya löss. Hoppas ni sluppit eländet nu!

    Gilla

    1. Johanna profilbild

      Jotack, vi har sluppit eländet nu! Usch ja, inte roligt alls och vilket enromt arbete att få dem ur huset! Här rekommenderas inte tvätt, om inte kläderna eller sängkläderna är smutsiga förstås. Eftersom alla har torktumlare, skall allt tumlas på högsta värmen i 40 minuter ELLER frysas i 12 h. Sedan skall det dammsugas, dammsugas och dammsugas lite igen! Vi åkte till en specialiserad hårsalong som inte gör annat än luskamning, så det gjordes för oss. Det var dyrt, men till all lycka betalade vår sjukförsäkring för denna lyx… Nu är jag också en lössexpert- tyvärr!

      Gilla

      1. svalunge profilbild

        Jo jag vet, det är en kunskap man gärna klarat sig utan… Men bra att ni sluppit dem!

        Gilla