Eftersom snöandet fortsätter även om stormen bedarrat en aning, lade jag igång med storbak här hemma i köket för ett antal timmar sedan. Tur att jag hade alla ingredienser till hands då jag började. Vägarna är framkomliga, men mycket mera än just framkomliga, handlar det inte om. Grymt hala och snötäckta, trots ihärdigt flygande och flängande med allehanda plogar från förortens sida.
Saft och gjort. Spendera dagen bland mjöl, socker, ägg och andra ingredienser fick mig på bättre humör. Alla vet vi ju att inget går att göra mot vädret, så då skall det inte få ta mitt vanligtvis så goda humör heller… !
Först ut var ‘snicker doodles‘. En ljus kaka, lite liknande våra drömmar, men inte lika spröda. Dessa skall också rullas i socker/kanelblandning och sedan gräddas.
Medan kakorna gräddades, gjordes degen till bullor i brödmaskinen. Behändigt och enkelt! När degen var klar, var det bara att kavla ut och forma till bullor. Dessa satte jag ner i smält smör och farinsocker innan de åkte in i ugnen – en farligt god glasering bildades på undersidan….
Varma och nygräddade kom de ut just före middagen….
Sist ut är de mest vanliga kakorna här- ‘chocolate chip cookies‘.
Jag hade fått vantarna på ett nytt godis att lägga i dem. Bitar av kola istället för choklad. Den sista plåten befinner sig just nu i ugnen- ännu återstår provsmakningen….
God Morgon dessa goda bullar hade jag velat ha till mitt morgon cappuccino idag, men det blev bara cappuccino för mej. Ha en bra dag nu kram
GillaGillad av 1 person
Synd att de inte är lika färska efter en vecka med posten…! 🤔😂
GillaGilla
De där bullarna är så goda, har bakat dessa efter att du nångång tidigare tipsat om dem. 👍🏻
GillaGillad av 1 person
Vad roligt! Ja den där glaseringen/knäcken/kolan på bottnen är ngt lite xtra eller hur? 😃
GillaGilla
Liknar lite sådana vi kallade Mor Hannas kakor hos oss.
Du är bra på att baka, ser smarrigt ut!
GillaGillad av 1 person
Tack! Trivs med att baka när det är snöyra ute! 😃
GillaGilla