… är faktiskt alla de nya fönstren installerade! Det gick mycket snabbare än vad jag hade trott att det skulle göra, men så hade vi ju ett gäng på fem karlar här också, så då går det ju så klart undan. På bilden ovan syns vårt ena sovrumsfönster och skumisoleringen som har sprutats in mellan fönster och vägg. Imorgon skall detta naturligtvis göras klart och sedan skall de nya lister, som Maken har målat färdigt sättas upp för att dölja isoleringen och göra hela projektet klart.
Nere i källaren är alla fönstren också installerade och där ser det likadant ut med skumisoleringen som syns på sidorna.
Karlarna har lämnat en hel del grejer här för att påbörja jobbet igen när de kommer på morgonen. Gissar nog att det går snabbare för dem att komma igång imorgon just pga att de lämnat alla verktyg och maskiner här över natten och kan bara sätta igång igen. Vi får se om de hinner med dörren som skall bytas ut också… Spännande att följa med projektet är det ju förstås!