Bilden ovanför tog jag för en liten stund sedan framför vårt hem. Det ser inte särskilt vårlikt ut, men solen nästan gassar och har värmt upp atmosfären till nästan 10 grader!
När jag var ute och sprang ärenden hade folk, precis som jag, jackorna öppna, bara huvuden och inget på händerna. Efter denna riktigt smällkalla vinter som vi haft, känns det ju nu som rena rama sommaren idag! Ljuvligt!
Värmen lär skall hålla i sig i några dagar till, så snart gissar jag att all snö som nu finns på baksidan av vårt hem, snart är ett minne blott. Och efter denna vinter som hälsat på igen från barndomen, gör det mig inte det minsta om den säger ‘tack och adjö’ i och med denna värme….
Låter trevligt! Här bara snöar och snöar det och rätt kallt är det också.
GillaGillad av 1 person
Jo ni verkar ha ordentlig vinter i Norden i år. Mycket snö och kyla i Jstad/Nykaabi också har jag förstått!
GillaGilla