Klockan har just slagit 07.20 när Lillasyster och jag går ut för att vänta på hennes skolbuss. För några veckor sedan ändrades tiden för upphämtning av eleverna på vår gata från kl.07.15 till 07.26. Tio minuter tidigare på morgonen gör stor skillnad- minsann!
Precis kl.07.26 anländer skolbussen, eller Morgonexpressen som den härliga busschauffören kallar bussen! En glad, trevlig karl, säkert i 40 årsålderna med enga barn.
Han stannar invid trottoarkanten, öppnar dörren och hojtar, med en glad och trevlig stämma:
-All aboard the morning express!! Kindergarten and first grade, the first four rows please!
Sedan fortsätter han medan barnens stiger på:
– And good morning parents! Wishing you all a wonderful day!
Med en sådan glad och trevlig personlighet är det svårt att få en bakvänd början på dagen, minsann! Att vara skolbusschaufför är säkert inget lätt arbete. Tidiga morgnar, sena eftermiddagar, ledigt eller ett annat jobb under dagen innan elelverna skall hämtas igen och inte särskilt bra betalt. Skrikiga ungar och högljudda bussar, alltså inget som jag skulle vilja syssla med precis. Förra läsåret hade Lillasyster en vikarie hela tiden, bussföretaget lyckades aldrig anställa ngn fast busschaufför på hennes rutt.
Dock är det ett helt annat ljud i skällan i år alltså! Ett trevligt ljud!
Jag frågade Lillasyster om hennes busschaufför är lika trevlig efter att han stängt bussdörren och kört iväg och hon konstaterade att: jovisst är han det och dessutom skojar han med eleverna medan han kör.
På eftermiddagarna när han kör hem eleverna från skolan, lägger han på radion på ngn känd barn/popkanal och hela bussen sjunger med inklusive denna fantastiska busschaufför!
Åh en riktig solstråle till chaufför!! Vilken härlig start på dagen!
GillaGilla
Ja, han är verkligen riktigt fenomenal!
GillaGilla
Tycker det är trevligt med personer som den här busschauffören – världen BLIR bättre när de finns.
Sedan finns det ju alltid de som muttrar och inte gillar skojfriska hurtiga personer… men dem är ju synd om 🙂
Ha en skön helg!
GillaGilla
Tack det samma! Njut av ledigt i två dagar! Ja, jag tycker det är bara positivt med skojfriska, hurtiga och glada personer, men så råkar jag själv oftast se en fylld bägare än en halvtom…
GillaGilla
Åhå! Skulle det där vara här i FInland så skulle människorna säkert fundera för sig själv: ”vad har den där för fel…!” Men härligt. Man kan ju inte annat än bli på bra humör av en sådan människa. Rätt man på rätt plats!
GillaGilla
Jag har verkligen lärt mig uppskatta hur öppna och trevliga amerikanerna är! Finland verkar tyst och stlt när jag är hemma nuförtiden…!
GillaLiked by 1 person
Kan förstå det…
GillaGilla
🙂
GillaLiked by 1 person